2018 Yılı Arabuluculuk Ücret Tarifesi Belli Oldu!

2018 Yılı Arabuluculuk Ücret Tarifesi Belli Oldu!
2018 Yılı Arabuluculuk Ücret Tarifesi Belli Oldu! Dilek DEMİRLER

Yeni yılın arabuluculuk asgari ücret tarifesi 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Yeni yılın arabuluculuk asgari ücret tarifesi 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Tarifesi Resmi Gazete’de 

Arabuluculuk faaliyetini gerçekleştirenlere yeni yılda ödenecek asgari tutar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk sistemi ile çözülmesinde, arabulucu ile uyuşmazlığa düşen taraflar arasında geçerli bir ücret sözleşmesi yapılmaz ise ya da ücret hususunda arabulucu ile uyuşmazlığın tarafları arasında ihtilaf var ise, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği ve bu yönetmeliklerde belirtilen tarifenin hükümleri uygulanacak. Bu tarifede belirtilen ücretlerden daha düşüş ücretler alınamayacak.

Arabuluculukta konusu para olan ve olmayan uyuşmazlıklarda arabulucu farklı ücret alacak. Ayrıca, arabuluculuk ücretinin ödenmesi, arabuluculuk faaliyetinin bittiği tarihte yürürlükte bulunan ücret tarife gözetilerek yapılacak.

Her Uyuşmazlık İçin Ayrı Ücret Alınacak                    

Somut olarak mevcut olan bir uyuşmazlıkla ilgili arabuluculuk faaliyeti yürütülürken, yeni uyuşmazlık konuları ortaya çıkarsa her uyuşmazlık için ayrı ücret hakkı kazanılacak.

Gelen açıklamalara göre, arabulucu, arabuluculuk faaliyetine devam ederken yeni uyuşmazlıkların ortaya çıkması sık rastlanan bir durum. Bu konuda gelen yeni hüküme göre mevcut bir uyuşmazlıktaki arabuluculuk faaliyeti sürerken yeni uyuşmazlıklar ortaya çıkarsa, her uyuşmazlık için ayrı ücret tahsil edilecek.   

Arabuluculukta Yeni Tarife Ücretleri

İşçi ve işveren, aile hukuku ve tüketici uyuşmazlıklarında taraf başına arabulucuya her saat için ilk üç saate kadar 140 lira, devamındaki her saat için 100 lira ödenecek.

Ticari uyuşmazlıklarda ise ilk üç saate kadar saat başına 270 lira, devamında ise saatlik 210 lira ödenecek. Ticari uyuşmazlığa taraf olan şirketlerin hepsinin sermaye şirketi olması durumunda ilk üç saate kadar saat başına 330 lira, sonrasında her saat başına 250 lira ödeme yapılacak.bahsi geçen uyuşmazlıkların haricinde olan diğer tüm uyuşmazlık arabuluculuklarında ilk üç saat için saat başına 170 lira, üç saatten fazla olan her saat için saat başına 130 lira ödenecek. 

arabuluculuk asgari ücret tarifesi arabuluculuk ücretinin ödenmesi arabuluculuk faaliyeti tüketici uyuşmazlıkları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!