Araç Ruhsatlarında ve Plakalarında Yeni Dönem!

Araç Ruhsatlarında ve Plakalarında Yeni Dönem!
Araç Ruhsatlarında ve Plakalarında Yeni Dönem! Dilek DEMİRLER

Sıfır ve ikinci el araçlarının araç ruhsatları için yeni dönem 1 Ocak 2018 tarihinde başlıyor.

Sıfır ve ikinci el araçlarının araç ruhsatları için yeni dönem 1 Ocak 2018 tarihinde başlıyor.

1 Ocak 2018 tarihi ile birlikte, yeni araç alacaklar veya ikinci el araç edinecekler satışla ilgili tüm işlemlerini artık noterler aracılığıyla yapacak. Noterde yapılması gereken bu işlemlerin ardından ruhsat ve plakalar araç sahiplerine verilebilecek.

Araç Sahibi Olmak İçin Notere Gitme Zorunluluğu Getirildi

Yeni yılın gelmesiyle birlikte hem yeni araç alacaklar, hem de ikinci el araç alacaklar satış işlemlerinin tamamını noterde gerçekleştirmek durumunda. Yani artık vatandaşlar özel plaka alamayacak, plaka numaraları tek merkezde toplanacak.

Özel Plaka da Alınamayacak

Artık emniyetin ilçelere harflere göre verdiği plaka numaraları tek merkezde olacak. Otomatik bir sistemle plaka numarası verilecek olan bir döneme adım atıldı. Mesela farklı bir şehirden satın alınan araç ikamet edilen şehre götürüldüğünde artık aracın plakası, aracı alındığı şehrin plakasında kalmayacak, ikamet ettiğiniz ilin plaka numarasını alacak.  Bu da artık özel plaka alınamayacağı anlamına geliyor. 2018 yılının mart ayından itibaren araçları hurdaya ayırma, kayıt kapatma gibi işlemler tamamıyla noterler vasıtasıyla gerçekleştirilecek.

2017 Yılında 7 Milyon İkinci El Araç

Aracın tescilinin gizlilik, güvenlik gibi işlemleri gerektirmesi halinde, bu araçların işlemlerini yine Emniyet Genel Müdürlüğü yapacak. Bu işlemler de 2018 yılının ağustos ayına kadar aşamalı bir şekilde noterlere devredilecek.

2017 yılı boyunca Türkiye genelinde toplam olarak 7 milyon ikinci el aracın satışı yapıldı. Yıl boyunca ilk tescil işlemleri gerçekleşen araç sayısı da 850 bin adet olarak kayıtlara geçti. 

araç ruhsatları plaka numaraları özel plaka ikinci el aracın satışı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!