Araç Tescil İşlemlerinde Değişiklik Yapıldı!

Araç Tescil İşlemlerinde Değişiklik Yapıldı!
Araç Tescil İşlemlerinde Değişiklik Yapıldı! Dilek DEMİRLER

Alınan yeni kararla bundan böyle araçların devir, satış ve tescil işlemleri noterler tarafından yapılacak.

Alınan yeni kararla bundan böyle araçların devir, satış ve tescil işlemleri noterler tarafından yapılacak.

Satış ve Devirler Noterler Tarafından Yapılacak

Araçların satışı, devri ve tescil işlemleri ile ilgili yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre bundan böyle Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü ve diplomatik olan araçların dışında olan araçlar ile ilgili satış, devir ve her çeşit tescil işlemi noterler tarafından yapılacak.

ARTES Kurulacak

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında ARTES olarak adlandırılacak olan Türkiye Noterler Birliği Araç Sicil ve Tescil Sistemi kurulacak. Noterlerin yetki alanına bundan böyle araçlarla ilgili satış, devir ve tescil işlemlerinin yapılması da girecek. Noterler artık plaka verebilecek, tescil ile ilgili geçici belge düzenleyebilecek. Araçlar hakkında yapılacak olan hukuki ve teknik değişikliklerin ARTES’e işlenmesi işlemi de noterler tarafından yapılacak.

Hangi Araçların Tescilini EGM Yapacak?

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa ait olan araçlar arasında kendileri tarafından belirlenenler ile MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı’na ait araçlar ve diplomatik araçların satışı, devri ve tescili ile ilgili işlemler ise Emniyet Genel Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek. Yabancı uyruklu gerçek kişiler ve tüzel kişiler tarafından Türkiye’den satın alınan ya da yurtdışından satın alınarak Türkiye’ye getirilen araçların tescil işlemlerini de noterler yapacak.

Suriyelilerin Araçlarına Özel Plaka

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre kendi ülkelerinde yaşanan olağanüstü durumlar nedeniyle Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu kişilerin sahip oldukları araçlar için geçici trafik belgesi düzenlenecek ve bu kişilerin araçlarına belirlenen özel harf grubundan oluşan tescil plakası verilecek.

Araç teslimleri ile ilgili yönetmelik tarafından belirlenen yeni görevleri görev sahiplerine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılacağı bir toplantıda teslim edilecek.

tescil işlemleri geçici trafik belgesi diplomatik araçların satışı ARTES
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!