Atılan Atıklar Çevreye Zarar Veriyor!

Atılan Atıklar Çevreye Zarar Veriyor!
Atılan Atıklar Çevreye Zarar Veriyor! Pınar Çürük

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY) Genel Müdürü Muharrem Yamaç, ülkemizde yaşayan vatandaşların ömrünü tamamlayan elektronik eşyaları geri dönüşüme vermediklerini, bunun yerine ya hurdacılar verdiklerini ya da çöpe attıklarını söyledi.

Basına açıklamalarda bulunan Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY) Genel Müdürü Muharrem Yamaç, ülkemizde yaşayan vatandaşların ömrünü tamamlayan elektronik eşyaları geri dönüşüme vermediklerini, bunun yerine ya hurdacılar verdiklerini ya da çöpe attıklarını söyledi.

Atılan Atıklar Çevreye Zarar Veriyor!

Ülkemize genel olarak bakıldığında evlerin toplamında 5 ile 6 milyon tonluk atık bulunduğunu söyleyen Yamaç, çöpe atılan söz konusu atıkların Türkiye ekonomisine olumsuz yansıdığını, bunun yanı sıra aynı zamanda da çevrenin bu durumda zarar gördüğünü ifade etti.

Türkiye hurda çelik ithalatına son 10 yıllık dönemin ortalaması incelendiği zaman 1 senede yaklaşık olarak 6,5 ile 7 milyar dolar harcama yapıldığını söyleyen Yamaç, bunun cari açığa yüzde 10 oranında olumsuz açıdan etkisinin olduğunu, elektronik atıklar ayrı olarak düzgün bir şekilde toplandığında yüksek ihtimalle ithalat için yapılan harcamanın tamamı yerine sadece büyük bir kısmının kurtarılabilineceğini söyledi.

Bir floresan içinde yer alan cıvanın 30 bin litre suyu kullanılmaz hale getirdiğini aktaran Yamaç, bir çayı kaşığının 70'lik kısmının sadece 1'inde yer alanda cıvanın 80 bin metrekare büyüklüğündeki bir göldeki suyu kirletmeye yettiğini, bu nedenle de balıkların yenilmesine engel olunduğunu, 80 bin metreakarelik alanın Topkapı Sarayı'nın kapladığı alana eşit olduğunu söyledi. 1995 yılından önceki dönemlerde üretilen buzdolaplarında yer alan CFC gazının da egzoz gazına kıyasla 10 ile 15 bin kat daha fazla ısı tuttuğunu söyleyen Yamaç, bunun sera etkisini artırdığını ifade etti.

lektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği ELDAY atık ithalat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!