Bakanlık Harekete Geçti! Çiftçilerin Zararını Karşılayacağız!

Bakanlık Harekete Geçti! Çiftçilerin Zararını Karşılayacağız!
Bakanlık Harekete Geçti! Çiftçilerin Zararını Karşılayacağız! Dilek DEMİRLER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuraklığın tarım üzerindeki olumsuz etkilerinin tespit edilmesi ile ilgili çalışma başlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuraklığın tarım üzerindeki olumsuz etkilerinin tespit edilmesi ile ilgili çalışma başlattı.

Bakan Açıklama Yaptı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımın üzerinde kuraklığın oluşturduğu olumsuz etkilerin tespit edilmesi ve bu kapsamda bir yol haritası çizilmesi için çalışma başlattı. Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, kuraklığın üretimi etkileyeceğinin fark edildiğini, tarım sigortası olan çiftçilerin zararlarının karşılanacağını açıkladı.

Son Yılların En Önemli Kuralığı Yaşandı         

Türkiye bu yıl son yılların en önemli kuraklığını yaşadı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kuraklığın tarıma etkileri ile ilgili bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 1970’li yıllardan beri yaşanan en kurak yıl olduğu, kuraklığın tarım ürünlerini etkilemesinin muhtemel olduğu ancak henüz zararın ne kadar olacağının tahmin edilemeyeceği söylendi.

Çiftçilerin Zararını Karşılayacağız

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılan açıklamada tarım sigortası olan çiftçilerin zararlarının karşılanacağı, tarım ürünlerindeki zararların karşılanma oranının kanunlarla belirlendiği, belirlenen oranlar dahilinde gereken çalışmaların yapılacağı, kuraklığın ürünlerin üzerinde etkisinin olmasının beklendiği, ancak bu etkinin ne kadar olacağının henüz ön görülemediği söylendi.

Şehirlerden Raporlar İstenecek

Bakanlık, tarım ürünleri üzerindeki kuraklık etkilerinin her ilden ayrı ayrı istenen raporlarla tespit edecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden de veriler alınarak değerlendirmeler yapılacak. Ortaya çıkacak olan tablodan sonra bir yol haritası belirlenecek. Türkiye genelinde beklenen yağış miktarının elde edilememiş olmasından dolayı barajlarda doluluk oranı düştü. İstanbul’da bulunan 10 adet barajın toplam doluluk oranının yüzde 65 olduğu, Ankara’daki barajlarda yüzde 20, İzmir’deki barajların da yüzde 34 seviyesinde dolu olduğu açıklandı.

Tedbirler Önümüzdeki Hafta Açıklanabilir

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan İzleme Komisyonu ve Tarımsal Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu bu konu hakkındaki çalışmalarını devam ettiriyor. Edinilen bilgilere göre yetkililer önümüzdeki hafta alınacak olan tedbirleri açıklayacak. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ahmet Eşref Fakıbaba kuraklığın tarıma etkileri tarım sigortası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!