Bakanlık’tan Çiftlikbank Kararı Geldi!

Bakanlık’tan Çiftlikbank Kararı Geldi!
Bakanlık’tan Çiftlikbank Kararı Geldi! Dilek DEMİRLER

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Çiftlikbank adının Bankacılık Kanunu’na uymadığı bildirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Çiftlikbank adının Bankacılık Kanunu’na uymadığı bildirildi.

Bankacılık Kanunu’na Aykırı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada Çiftlikbank olarak bilinen oluşumda yer alan bu ifadenin Bankacılık Kanunu’na aykırı bir durum olduğunu, bundan dolayı da Çiftlikbank’ın reklamları hakkında 3 ay süreyle durdurma kararı alındığını haber verdi.

Son zamanlarda hayli tartışmalara yol açan Çiftlikbank hakkında yeni bir karar da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan çıktı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Çiftlikbank ile ilgili bazı ifadelere yer verildi.

Çiftlikbank Hakkında İncelemeler Sürüyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, son dönemlerde kamuoyunda sıkça sözü geçen Çiftlikbank adlı oluşumda yer alan “Çiftlikbank” ifadesinin Bankacılık Kanunu’na aykırı olduğunu, Bakanlık tarafından başlatılan incelemeler kapsamında bu oluşumun reklamlarının ve tanıtımlarının yasalara uygunluğunun denetlendiği, diğer yandan da Bakanlığa bağlı müfettişler tarafından yapılan piramit satıl yöntemiyle denetimler yapıldığı bildirildi.

Kişilerin Güveni İstismar Ediliyor                    

Açıklamada, yapılan araştırma ve incelemelerde bu firmanın yaptığı bütün tanıtım ve reklamlarda kullanılan “Çiftlikbank” ifadesinin Bankacılık Kanunu’nda yer alan 150. Madde ile ters düştüğü, çünkü gereken izinler alınmadığı takdirde bu ifadenin gerçek ve tüzel kişiler tarafından kullanılmasının yasak olduğu, reklamlarda ve tanıtımlarda kullanılıyor olmasının kanuna aykırı olduğu, kullanılmasının kişiler üzerinde algı oluşturarak güven ortamı oluşmasına neden olduğu, bu durumun da çeşitli istismarlara yol açtığı da belirtildi.

Reklamlar 3 Ay Süreyle Durduruldu

Bakanlık ayrıca Çiftlikbank tarafından yapılan reklamların bu sebeplerden dolayı 3 ay süreyle durdurulması kararının alındığını, incelemelerin halen devam etmekte olduğunu, Çiftlikbank’ın konu hakkındaki savunması alındıktan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kururu’nun nihai kararı vereceği, karar verilirken gerekli görülmesi durumunda Çiftlikbank’ın idari para cezası ile cezalandırılabileceği ifadelerine de yer verildi. 

Çiftlikbank Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bankacılık Kanunu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kururu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!