Başvurular Başladı! İşsiz Gençlere Günde 75 Lira Cep Harçlığı Verilecek!

Başvurular Başladı! İşsiz Gençlere Günde 75 Lira Cep Harçlığı Verilecek!
Başvurular Başladı! İşsiz Gençlere Günde 75 Lira Cep Harçlığı Verilecek! Dilek DEMİRLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaparak, işsiz gençlere günlük 75 lira harçlık verileceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaparak, işsiz gençlere günlük 75 lira harçlık verileceğini söylemişti.

İstihdam Teşvikleri Devam Edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada işsiz gençlerin iş hayatına kazandırılması için çeşitli programlarla meslek sahibi yapılacağını, gençlere günlük 75 lira olmak üzere harçlık verileceğini, 2018 yılında istihdam teşvikleri konusunda çalışmalara devam edileceğini söylemişti. Erdoğan’ın söyledikleri şimdi yeniden gündeme geldi ve İŞKUR’un aracılığı ile düzenlenecek olan programlar ile gerçekleşecek.

Gençlere Günde 75 Lira Cep Harçlığı                 

Cumhurbaşkanı Erdoğan istihdam teşviklerinin 2018 yılında da süreceğini belirttiği açıklamasında daha önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bütün üyelerinden 1 kişilik istihdam sağlamasını istediğini, şimdi ise Türkiye’nin büyüme oranının iki katına çıkmış olmasından dolayı 2 kişilik istihdam sağlayabileceklerini, işsiz olan gençlere günde 75 lira cep harçlığı verilerek bu kişilere iş kazandırılabileceğini söylemişti.

İŞKUR’dan Meslek Edindirme Programları

Buna göre, İŞKUR tarafından Yenilenebilir Enerji, Siber Güvenlik, Bulut Bilişim ve Kodlama mesleklerinde işbaşı eğitim programları düzenlenecek. 18 - 29 yaş aralığında olan ve bu programa katılan gençlere en fazla 9 ay olmak üzere maddi destek sağlanacak. Verilecek destek tutarı 75 lira olarak belirlendi. Bu programlara kayılmak isteyenlerin başvuruları bazı bilişim şirketlerinin verdiği İŞKUR ilanları ile kabul edilmeye başlandı.

Gençlerin Meslek Sahibi Yapılması Amaçlanıyor

İŞKUR, işsiz vatandaşların iş sahibi olması amacıyla çeşitli eğitimler düzenliyor. İşbaşı Eğitim Programı da bu eğitimlerden biri olarak gençlerin meslek sahibi olmasını amaçlıyor. Bu programa dahil olabilmek için İŞKUR bazı şartlar sunuyor.

İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük olan her vatandaş katılabilir. Ancak bu vatandaşların işsiz olması ve İŞKUR’a kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca, programa katılmak isteyenlerin emekli olmaması da öncelikli şartlar arsında yer alıyor. Bununla beraber eğitimlerin başlangıç tarihinden önceki 3 ayda bu programa başvuruda bulunan işyerlerinin çalışanları arasında olmamak, program başlamadan önce son 30 günde uzun vadeli sigorta kollarının priminin yatırılmamış olması gibi şartlar aranıyor.

İşbaşı Eğitim Programına Katılanlara Günlük 54 Lira

Bu programlara katılan öğrenci olmayan gençlere 1 gün için 54 lira, öğrencilere 1 gün için 40.5 lira, işsizlik ödeneği alan kişilere 1 gün için 27 lira harçlık verilecek. Bunların yanında programa katılan gençlerin GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortası primleri ile meslek hastalığı ve iş kazası sigortası primi ödeniyor. 

istihdam teşvikleri gençlere günde 75 lira İşbaşı Eğitim Programı İŞKUR’a kayıt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!