Bodrum'da Balon Balığı Kabusu Büyüyor!

Bodrum'da Balon Balığı Kabusu Büyüyor!
Bodrum'da Balon Balığı Kabusu Büyüyor! Tuğçe Gürel

Bodrum Yalıkavaklı balıkçıların başları balon balıkları ile dertte. Son zamanlarda iyice artmaya başlayan balon balıkları, herkes için tehlike oluşturuyor.

Bodrum'a bağlı Yalıkavak Mahallesi'nde balıkçı ağlarına sürü şeklinde takılan balon balıklarında artış gözlemlendi. Siyanürden çok daha fazla zehirli olarak nitelendirilen balon balıklarının, yenilmesi halinde ölümcül sonuçlara sebebiyet verdiği ifade edilirken, her biri 50 santimetrelik boya sahip olan balon balıklarının 3 kilogram ağırlıkları olduğu dile getiriliyor. 

6 ila 7 sene öncesine kadar nadiren rastlanan balon balıklarının sürüler halinde gezmesi balıkçıları oldukça şaşırttı. Ağlarına 20 balon balığının takıldığını dile getiren ve konu hakkında açıklamalarda bulunan balıkçı Halil Aktaş, balon balıklarını çuvala doldurup çıkardıktan sonra derin bir çukura gömdüğünü belirtti. 

Balon Balıklarının Zehri Öldürücü

Bu zamana kadar çok  sayıda balon balığını ilk defa bir arada gördüğünü dile getiren Aktaş, balıkların Hint Okyanusu'ndan geldiğini bildiklerini ve söz konusu balıkların her canlıyı öldürebilecek potansiyele sahip bir zehrinin bulunduğunu ifade etti. Bölge genelinde bu balık türünü tanımayanlar için uyarıların gerekli olduğunu dile getirenn Aktaş, önlem alınması gerektiğini söyledi. 

Konu hakkında bir diğer açıklama ise balıkçı ve kaptan olan Hasan Özer'den geldi. Son dönemlerde balıkçı ağlarına sürü şeklinde takılan balon balıklarıyla ilk defa karşılaştığını işaret eden Özer, bu balıkların sürü şeklinde yakalanmasının ürkütücü olduğuna değindi. Balıkçılar olarak ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyleyen Özer, sahile amatör bir balıkçı tarafından bırakılan balon balığını iki kedinin yediğini ve kedilerin öldüğünü vurguladı. 

Bölgenin Her Yerinde Balon Balığı Tehlikesi Var

Öte yandan Bodrum'da restoran işleten, Bodrum İYİ Parti İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Nevzat Kanberoğlu ise, çocukluğundan bu yana kıyı şeridinden balık avladığını belirterek, son dönemlerde balon balığının popülasyonunun şaşırtıcı seviyede arttığını aktardı. Sosyal medya üzerinden de bu balık türü hakkında oluşturdukları gruplarda uyarılar yaptıklarını söyleyen Kanberoğlu, artık yarımadanın her bölümünde balon balığının görüldüğünü ve bu balık türü ile yaşamak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi. 

Bodrum Yalıkavak balon balığı balıkçı siyanür hint okyanusu Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!