Çobanların Sigorta Primini Devlet Ödesin Önerisi!

Çobanların Sigorta Primini Devlet Ödesin Önerisi!
Çobanların Sigorta Primini Devlet Ödesin Önerisi! Dilek DEMİRLER

Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, eğer sigorta primi sağlanırsa çobanlık mesleğinin cazip hale getirilebileceğini söyledi.

Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, eğer sigorta primi sağlanırsa çobanlık mesleğinin cazip hale getirilebileceğini söyledi.

Emekli Olabileceklerini Bilirlerse Çobanlık Yaparlar

Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, sigorta primi sağlanarak çobanlık mesleğinin şu an olduğundan daha cazip hale getirilebileceğini, insanların sigortalı bir işte çalışmak için köylerinden çıkıp şehirlere göç ettiğini, fabrikalarda çalıştığını, çobanlık yapan kişiler eğer emekli olabileceklerini bilirlerse aynı işi yapmaya devam edeceklerini, çobanlığın daha cazip hale getirilmiş olacağını söyledi.

Türkiye’de 42 Milyon Adet Küçükbaş Hayvan Var

Mustafa Sezer, çobanlık mesleğine teşvik edilmesi ve et üretiminin artırılması amaçlanarak belirlenecek olan sayıda küçükbaş hayvanın bakımından sorumlu olan çobanların sosyal güvenlik prim ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi önerisinde bulundu. Sezer, Türkiye’de yaklaşık olarak 42 milyon adet küçükbaş hayvan olduğunu, bir takım uygulamalar yapılarak bu sayının çok kısa bir zaman içinde ikiye katlanabileceğini, küçükbaş hayvancılık yapmak için büyük sermayeler gerekmediğini, Türkiye’de bulunan hayvan sayısının çoğaltılması için öncelikle çobanlık mesleğinin özendirilmesi gerektiğini belirtti.

Çobanlık Yapmak İstemeyen Şehre Göç Ediyor

Çobanlık mesleğinin zor bir meslek olduğunu söyleyen Uşak Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, bu işi çoğu kişinin yapmaktan kaçındığını, Uşak ilinde 129 bin adet büyükbaş hayvani 402 bin adet de küçükbaş hayvan olduğunu, bu sayıya rağmen köylerde çobanlık yapmak isteyen kişi sayısının gittikçe azaldığını, Uşak’ın yüzölçümü bakımından ve nüfus bakımından ele alındığında hayvan sayısı çok olan illerden biri olduğunu da söyledi.

Hayvan Sayısı Artar Et Fiyatları Düşer

Mustafa Sezer, her yıl açılan sürü yetiştiriciliği kurslarının amacının çobanlığı özendirmek olduğunu, ancak bu kursların çoban sayısının artmasını sağlamadığını, köylerde yaşayanların şehirlere göç ederek sigortası olan işlerde çalıştıklarını, eğer çobanların sigorta primlerini devlet karşılarsa ve kişiler sonunda emekli olacaklarını bilirlerse köylerinde kalacaklarını, çobanlık mesleğini yapmak isteyeceklerini, bu sayede ülkemizdeki hayvan sayısının artacağını, dolayısıyla et fiyatlarının da düşeceğini de sözlerine ekledi.

Uşak Ticaret Borsası Başkanı çobanlık çobanlık mesleğine teşvik çobanların sigorta primleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!