Devlet Yurtlarında Yetişen Gençlerle İlgili Yeni Düzenleme!

Devlet Yurtlarında Yetişen Gençlerle İlgili Yeni Düzenleme!
Devlet Yurtlarında Yetişen Gençlerle İlgili Yeni Düzenleme!  Dilek DEMİRLER

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi devlet yurtlarında büyüyen gençlere yeni imkanlar sağlıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi devlet yurtlarında büyüyen gençlere yeni imkanlar sağlıyor.

Bakanlık’tan Yurtlarda Büyüyen Gençlere Yönelik Düzenleme

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenlemeye göre devletin koruması altında olan, devlet yurtlarında büyüyen gençler kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak için reşit olduktan sonra 5 yıl içinde başvuru yapabilecekler. Gençler aldıkları eğitime göre kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilecek.

Gençler Memur Olarak Atanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda gerçekleşecek olan yeni düzenlemelere göre devletin korumasında bulunan ve devlet yurtlarında büyüyen gençlerin devlet kurumlarında memur sıfatında istihdam edilmesi ile ilgili süreçlerin daha kolay hale getirilmesi ve eğitimlerinin de göz önünde bulundurularak aldıkları eğitime uygun bölümlere atanmasını içeriyor.

Gençlerin Haklarının Kaybolması Önlenmiş Olacak

Düzenlemenin yasa haline gelmesi durumunda 18 yaşına gelmesi nedeniyle devlet korumasından ve bakımından çıkan gençler 5 yıl içinde devletin kurum ve kuruluşlarına atanmak üzere başvuru yapabilecekler. Başvuru süresinin 5 yıla yükseltilmesi ile devlet yurtlarında yetişen gençlerin haklarının kaybolmasının da önüne geçilmiş olacak.

Gençler Okudukları Okullara Göre İşe Yerleştirilecek

2828 sayılı kanunda yapılacak olan bu konudaki bir diğer düzenleme de ortaöğretim, ön lisans, lisans mezunu olan gençlerden meslekleri göz önünde bulundurulmadan daha önceden kamu görevine atananların unvan değişikliği sınavlarında yaşadıkları mağduriyetler de ele alınacak. Bu düzenleme kapsamında özellikle yüksek eğitim almış olan gençlerin iş ile ilgili motivasyonlarının düşmesinin engellenmesi, özlük haklarının daha iyi hale getirilmesi için meslek unvanları ile örtüşen kadrolara yerleştirilmeleri sağlanacak.

Mağduriyetler Engellenecek

Yetiştirme Yurtları Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kudret Bulut, konu hakkında açıklamalarda bulunarak eğitimini sürdüren gençlerin ya da kamuda görev yaparken eğitimini tamamlamış olanların haklarının bu yeni düzenlemeler ile korunduğunu, devlet yurtlarında yetişen gençlerin mağduriyetlerinin kademe kademe engelleneceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Kanunu devletin kurum ve kuruluşları unvan değişikliği sınavları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!