İSO İş Davalarını Çözüme Ulaştırma Yoluna Gidiyor!

İSO İş Davalarını Çözüme Ulaştırma Yoluna Gidiyor!
İSO İş Davalarını Çözüme Ulaştırma Yoluna Gidiyor! Dilek DEMİRLER

İstanbul Sanayi Odası Arabuluculuk Merkezi iş davalarında 1 günde çözüme ulaşmayı hedefliyor.

İstanbul Sanayi Odası Arabuluculuk Merkezi iş davalarında 1 günde çözüme ulaşmayı hedefliyor.

Kısa adı İSO olan İstanbul Sanayi Odası, mahkemelerde sonuca ulaşması 1.5 yıl gibi bir süre alan iş davalarının bir günde çözüme ulaştırılmasını, sanayicilerin maliyetten ve zamandan tasarruf etmesini amaçlıyor.

İSO Arabuluculuk Merkezi Hizmete Başlıyor

İstanbul Sanayi Odası, odaya üye olan sanayicilerin iş mahkemelerinde devam eden ve 1.5 yıldır sonuca ulaşması beklenen iş davalarının en ekonomik, hızlı ve tarafsız olarak çözülmesini hedefleyerek İSO Arabuluculuk Merkezi projesini uygulamaya alıyor. İSO’ya üye olan sanayicilerin birbirleriyle ya da üçüncü kişilerle aralarında doğan anlaşmazlıklardan ötürü açık olan ve 1.5 yıldan beri devam eden iş davalarının bir an önce çözüme kavuşturulması esasıyla işleyecek olan İSO Arabuluculuk Merkezi, odaya bağlı olarak 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hizmetlerine start verecek.

Sanayiciler Sadece Arabuluculuk Ücreti Ödeyecek

İSO Arabuluculuk Merkezi, ticari davalar, işçiler ve işverenler arasındaki davalar, tüketici davaları, kira uyuşmazlığı davaları, marka patent davaları gibi davalarla ilgilenecek. İSO’ya bağlı olan sanayicilerden davaya konu olan problemlerin çözüme ulaştırılması için tebligat, keşif ve bilirkişi ücreti ile mahkeme harcı gibi ücretler alınmayacak olup, sadece arabuluculuk ücreti ödemekle yükümlü olacaklar.

Başvuru için İSO Üyesi Olmak Şart

25Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan İş Mahkemeleri Kanunu 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş davalarındaki arabuluculuk sisteminin zorunlu olması ile Türk sanayicilerine İstanbul Sanayi Odası tarafından en iyi hizmetin en hızlı ve en ekonomik şekilde verilmesi amacıyla hayata geçirilen İSO Arabuluculuk Merkezi’nin hizmetlerinden yararlanmak için İSO üyesi olmak ve uyuşmazlığın ortaya çıktığı zamandan itibaren zaman aşımı süresinin içinde olmak gerekiyor. 

İstanbul Sanayi Odası iş davaları İSO Arabuluculuk Merkezi İSO Arabuluculuk Merkezi’nin hizmetleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!