İşte İstanbul'un Yeni İmar Yönetmeliği’nin Tüm Detayları!

İşte İstanbul'un Yeni İmar Yönetmeliği’nin Tüm Detayları!
İşte İstanbul'un Yeni İmar Yönetmeliği’nin Tüm Detayları! Dilek DEMİRLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni İstanbul İmar Yönetmeliği'nin detayları belli oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’nin detayları belli oldu.

Meclisin Ocak ayındaki oturumunda oy çokluğuyla kabul edilmiş olan yeni yönetmelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayladıktan sonra yürürlüğe girecek. Yeni yönetmeliğe göre İstanbul’da inşa edilecek her konutta en az 1 adet oturma odası, 1 adet yatak odası, 1 adet mutfak, 1 adet banyo ve 1 adet tuvalet bulunacak.

Yeni Yönetmeliğin Detayları Açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan tarafından yeni yönetmelikte yer alan tüm detaylar açıklandı. Temel Başalan’ın yaptığı açıklamada, İstanbul İmar Yönetmeliği’nde tanımlar kısmına kat terası, yeşil çatı, asansör tescil belgesi ve iskele izin belgesi tanımının ilave edildiğini, ifraz ve tevhit işlemleri, bodrum katlar, bina giriş ve rampaları, bahçe tesfiyeleri, kapı ve pencereler, binalara kod verilmesi ve kademe, parsele ilişkin hükümler, merdivenler, çatılar, bahçe mesafeleri, saçaklar, kat yükseklikleri, katlar alanı, asansörler, yapı ölçüleri, bekçi odası, kapıcı dairesi, kontrol kulübeleri ve müştemilatlara ilişkin konuların İstanbul ölçeğinde tekrar düzenlendiğini söyledi.

4 Katlı Binalara Asansör Zorunluluğu Getirildi

İstanbul İmar Yönetmeliği'nde, tüm müstakil evlerde minimum 1 yatak odası, 1 oturma odası, 1 mutfak, 1 tuvalet ve 1 banyo bulunacak. 3 katı olan binalarda mutlaka asansör yeri bırakılacak. 4 ve daha fazla katı olan binalarda ise, asansör zorunlu olarak yer alacak. Kat sayısını artırma amacıyla kot olarak alınan nokta bundan böyle tespit edilemeyecek. Kot noktası tespiti yapılırken o bölgedeki kat sınır aşılamayacak ve sokağın silueti mutlaka korunacak.

Bakanlığın Onayı Bekleniyor

Temel Başalan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazır hale getirdiği Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 2017 yılının 1 Ekim tarihinde yürürlüğe girdiğini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bütün ilçe belediyeleri ile görüşmeler yaparak bu yönetmeliğin hazırladıklarını, Bakanlığın yönetmeliği İBB tarafından revize edilebilecek halde tasarladığını, İstanbul İmar Yönetmeliği’nin İBB Meclisi tarafından kabul edildiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayladıktan sonra uygulamaya alınacağını da belirtti. 

İstanbul İmar Yönetmeliği asansör tescil belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kot noktası tespiti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!