Sınav Kaldırılıyor! Doçent Yardımcıları Doktor Oluyor!

Sınav Kaldırılıyor! Doçent Yardımcıları Doktor Oluyor!
Sınav Kaldırılıyor! Doçent Yardımcıları Doktor Oluyor! Dilek DEMİRLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanarak gündeme getirilen yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerdiği ve açıkladığı yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın imzaladığı ve TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi ile yardımcı doçentlik kaldırılacak. Halen üniversitelerde görevlerine devam eden yardımcı doçentler doktor öğretim görevlisi olacaklar.

Genelkurmay’ın Seçtiği Temsilciler Kuruldan Çıkartılıyor

Meclis’e sunulan yasa teklifinin kabul edilerek yasalaşmasından sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından seçilen temsilciler Üniversitelerarası Kurul’dan çıkartılacak. Kurul bünyesinde yönetim kurulu oluşturularak ve Üniversitelerarası Kurul, YÖK olarak bilinen Yükseköğretim Kurulu’na üye seçmenin dışında kalan görevlerinin yönetim kuruluna devrini sağlayabilecek.

Doçentlik Sınavı Kaldırılıyor

Şu anda yardımcı doçent olabilmek için jürinin karşısında yaklaşık 200 kelimelik bir çevirinin yapılması ve bu dil sınavının geçilmesi gerekirken, TBMM’ye sunulan yasa teklifi kabul edildikten sonra doktor olabilmek için merkezi olarak yapılan sınavdan en az 55 puan ve üzerinde puan almak yeterli olacak.

Şu ana kadar 5 kişiden oluşan jürinin karşısında yapılan dil sınavı kaldırılıyor. Bunun yerine Üniversitelerarası Kurul tarafından adaylarda yeterli çalışma olup olmadığına bakılmak suretiyle yeterlilik belgesi verilecek. Dışarıdan başvuru yapanlara da aynı kurul tarafından yeterlilik belgesi verilecek.

Doçent Atamalarını Rektörler Yapacak         

Doçent atamaları için başvuru yapan adaylar üniversitelerin yönetim kurulları tarafından incelemeye alınacak ve rapor oluşturulacak. Doçentlik atamaları üniversitenin rektörü tarafından yapılacak.

Halen üniversitelerde yardımcı doçentlik görevinde bulunan kişiler herhangi bir işleme gerek olmaksızın direk doktor olacaklar. Bu kişiler arasından doçent olmak isteyenler ise Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen şartları yerine getirmek kaydıyla sınava girmeden doçent olacaklar. 

yardımcı doçentliğin kaldırılması yardımcı doçentlik Üniversitelerarası Kurul Doçent atamaları için başvuru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!