Sinop Nükleer Güç Santrali’nde Süreç Başladı!

Sinop Nükleer Güç Santrali’nde Süreç Başladı!
Sinop Nükleer Güç Santrali’nde Süreç Başladı! Dilek DEMİRLER

Sinop Nükleer Güç Santrali ile ilgili ÇED Başvuru dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

Sinop Nükleer Güç Santrali ile ilgili ÇED Başvuru dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

ÇED Dosyası Bakanlığa Sunuldu

Sinop’ta yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali’nin ÇED olarak bilinen Çevresel Etki Değerlendirme başvuru dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Sinop NGS Türkiye’deki ikinci nükleer güç santrali özelliğini taşıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgilere göre Sinop Nükleer Güç Santrali ile ilgili hazırlanan ve ÇED başvurularının ilk aşaması olarak bilinen Çevresel Etki Değerlendirme dosyası yönetmelikte yer alan forma kapsamında düzenlendi. ÇED yönetmeliğine göre; nükleer güç santralinin Sinop ili İnceburun mevkiinde doğal orman özelliği taşımayan alanda kurulması planlanıyor. Sinop NGS ile ilgili hazırlanan ÇED başvuru dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED dosyasını uygun bularak onaylaması halinde bir İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) kurulacak ve İDK üyelerine dosyanın onaylanmış hali yollanacak. Ayrıca bu aşamada halkın fikirlerine de başvurulacak. Halkın da katıldığı bir toplantı yapıldıktan sonra İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyelerinin de fikir ve önerileri de alınacak. Alınan fikirlerden ve önerilerden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED raporu özel formatı üzerinde çalışılacak ve hazır edilecek. O aşamada hazırlanan ÇED raporu da şu an sunulan başvuru dosyasının formayı ile aynı olacak.

ÇED Raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Onaylayacak

İDK, hazırlanan raporu yeniden değerlendirecek ve Bakanlığa sunacak. ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun bulunarak onaylanması durumunda projede yer verilen alınacak çevresel tedbirlerin yeterli bulduğuna da onay alınmış olacak.

Sinop Nükleer Güç Santrali kapsamında yapım çalışmalarına başlanabilmesi için ÇED raporuna onay alınmasının yanı sıra kısa adı TAEK olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan da inşaat lisansı ve yer lisansı alınması gerekecek. 

Sinop Nükleer Güç Santrali Çevresel Etki Değerlendirme ÇED başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!