Tarsus'taki Esrarengiz Kazıda Son Durum!

Tarsus'taki Esrarengiz Kazıda Son Durum!
Tarsus'taki Esrarengiz Kazıda Son Durum! Tuğçe Gürel

Tarsus'taki gizemli kazının sona ermesine rağmen halen daha sır perdesinin aralanamaması ve kazı için daha öncesinde kaçak ihbarı yapılması kafaların karışmasına neden oldu.

Tarsus'taki gizemli kazının esrarı halen devam ederken kültür varlıklarının korunması adına Meclis Araştırma Komisyonu son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan son gelen bilgileri istedi. Gönderilen belgelerde son bir yıl içerisinde Tarsus'ta yapılan kazı sonucunda müze ile emniyetin sık sık karşı karşıya geldiği ifade edildi.

Tarsus'ta gizemli kazı sona ersede arkasındaki sır perdesi henüz aralanamadı. Ancak son gelen iddialarda Tarsus'taki kazı ile ilgili olarak bir ihbar değerlendirildi. Tescilsiz olarak eski metruk taşınmaz üzerinde kaçak kazı yapıldığı ihbarlarını değerlendiren Tarsus Müzesi Müdürlüğü uzmanları bölgeye giderek gerekli incelemeleri başlattılar. 

Yapılan incelemeler sonucunda ise tek katlı olan ve betonarme bir bina içerisine kazılan yaklaşık 2,5 metre derinliğindeki çukurdan içeri girildiği ve daha sonrasında kuzey ve güney yönlerine doğru iki farklı galeri de kazı çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi. Ancak bunun neticesinde mimari bir yapı olarak herhangi bir şekilde kültür varlığına rastlanmadığının da tespit edildiği ifade edildi.

Tarsus'taki Gizemli Kazı

Kaçak kazı alanı içerisinde açılan çukur ve meydana gelen hafriyat toprağı içerisinde amorf durumda bulunan yoğun kültür varlığı ile karşılaşıldığı ve bu nedenden dolayı da tespit ve tescil işlemleri için konunun bizzat Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu iletildiği ve 22 Temmuz 2015 tarihli kurul kararında adı geçen söz konusu parselin de bulunduğu ve kazı alanı çevresinin III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edildiği belirtildi.

Alan içerisinde envanter değerinde kültür varlığına rastlanmaması sebebi ile 3 Kasım 2017 tarihinde kazı çalışmalarının tamamlandığı, can ve mal güvenliği kapsamında güvenlik açısından çukurun kapatıldığı belirtildi.

Mersin Tarsus Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!