Taşeron İşçilere Uygulanacak Sınavların Bütün Detayları!

Taşeron İşçilere Uygulanacak Sınavların Bütün Detayları!
Taşeron İşçilere Uygulanacak Sınavların Bütün Detayları! Dilek DEMİRLER

Taşeron işçilerin kamu kadrosu başvuruları başlarken, bir yandan da yapılacak olan sınav gündem konuları arasında yer aldı.

Taşeron işçilerin kamu kadrosu başvuruları başlarken, bir yandan da yapılacak olan sınav gündem konuları arasında yer aldı.

Sınav Yöntemini Kurumlar Belirleyecek

900 bine yakın taşeron işçiyi ilgilendiren kamuda daimi kadroda yer alma konusu geçtiğimiz haftalarda netleştirilip, çözüme kavuşturuldu. 2 Ocak 2018 tarihinde işçiler, çalıştıkları iş yerlerine başvurularını yapmaya başladılar. Taşeron işçilerin kamu kadrosuna alınması sırasında ayrıca yazılı ve sözlü olmak üzere sınav düzenlenecek. Sınavın hangi yöntemle yapılacağını her kamu kurumu kendisi belirleyecek.

Başvurular 11 Ocak’ta Sona Eriyor

Taşeron işçi başvurularının son tarihi 11 Ocak 2018 Perşembe günü. İşçilerin toplu bir şekilde daimi işçi statüsüne geçirilmesi ile ilgili işlemler de 2 Nisan 2018 tarihinde bitirilmiş olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından taşeron işçilere yapılacak olan sınavın kolay olacağının belirtilmesine rağmen, işçileri yine de sınav heyecanı kapladı. Bir yandan başvurularını yapan taşeron işçiler, diğer yandan sınavın nasıl ve ne şekilde olacağını merak ediyorlar.

Sınavlar Hangi Şekilde Yapılacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan konuyla ilgili tebliğde sınavın yazılı, sözlü ya da uygulamalı olarak yapılabileceği açıklandı. Sınavın hangi şekilde olacağı başvuru sahibi işçilerin okuma yazma bilme durumuna göre belirlenecek. Sınavın hangi yöntemle uygulamaya alınacağına bakanlıklar nezdinde bakanlar, diğer kamu kurumlarında da, kurumdaki en üst düzey yönetici tarafından belirlenecek. Ayrıca yöntem belirlenirken, sınava katılacak olan kişilerin çalıştıkları görevler göz önünde bulundurulacak.

Taşeron İşçi Sınavında Sorulacak Sorular

Taşeron işçi sınavları ile ilgili başvuru sahiplerine tebligat gönderilmeyecek. Başvuru sahipleri sınavın tarihini, saatini ve yerini ilgili kamu kurumlarının resmi internet sitelerinden öğrenebilecekler. Sınavlarda sorulacak olan sorular, işçilerin görev alanı olan konulardan seçilecek. Yazılı sınav 100 puan üzerinden sınav kurulu tarafından değerlendirilecek. Yazılı sınavda başarılı olmak için baraj 50 puan olacak. Uygulamalı ve sözlü olarak yapılacak olan sınavlarda ise adaylar “başarılı” ve “başarısız” olarak nitelendirilecek. Aynı anda hem yazılı hem de sözlü sınav yapan kamu kurumlarında adaylar yazılı sınavdan 50 puan almak ve sözlü sınavda da “başarılı” sayılmak durumundalar. 

kamu kadrosu başvuruları işçilerin kamu kadrosuna alınması Taşeron işçi başvuruları Taşeron işçi sınavları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!