Türkiye Kart Dönemi Başlıyor! Kartın Özellikleri Şaşırttı!

Türkiye Kart Dönemi Başlıyor! Kartın Özellikleri Şaşırttı!
Türkiye Kart Dönemi Başlıyor! Kartın Özellikleri Şaşırttı! Dilek DEMİRLER

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin her yerinde uçak, taksi müze gibi yerlerde geçerli olacak Türkiye Kart projesi ile ilgili konuştu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin her yerinde uçak, taksi müze gibi yerlerde geçerli olacak Türkiye Kart projesi ile ilgili konuştu.

Dünyada Bu Sistemi Kullanan İlk Ülkelerden Olacağız

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hali hazırda 3 – 4 ülkede Türkiye Kart’a benzeyen bazı sistemlerin kullanımda olduğunu, bizim de bu sistemi başarıyla hayata geçiren ilk ülkeler arasında yer alacağımızı söyledi. Uygulamaya alınacak olan Türkiye kart ülkemizin dört bir yanında uçak, metro, müze gibi yerlerde geçerli olacak.

Her Şehrin Belediyesi ile Anlaşma Yapılacak

Telekomünikasyon, bankacılık, finans ve ulaşım alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin birleşerek oluşturduğu Türkiye Ortak Ödeme Platformu tarafından geliştirilen ve gündeme gelen yeni ödeme sistemi Türkiye Kart, Türkiye’nin her yerinde kullanılabilecek. Her şehirde bulunan toplu taşıma araçlarında ortak ödeme sistemi olacak. Metro, otobüs, metrobüs, vapur gibi ulaşım araçlarında geçerli olan Türkiye Kart ile vatandaşların şehir değiştirdiğinde o şehre ait toplu taşıma kartını satın almaları gerekmeyecek.

Taksiciler de Sisteme Dahil Olabilecek

Türkiye Kart’ın kullanımı için öncelik İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler olmak üzere bütün belediyelerle anlaşma yapılacak. Belediyelerin talebi üzerine Türkiye Kart’a o şehre özgü olan şehircilik hizmetleri de yüklenebilecek. Ayrıca dolmuş ve taksi gibi serbest hizmet veren esnaflar da istedikleri takdirde bu sistemden faydalanabilecekler.

Türkiye Kart’ın Para Transferi Özelliği de Var

Bakan Ahmet Arslan yaptığı açıklamada Başbakan Binali Yıldırım’ın sistemi tanıtmasından sonra kullanılmaya başlanacağın, dünya genelinde bu gibi bir sistemi kullanan ilk ülkelerden birini Türkiye olacağını, Türkiye Kart’ın kullanılmaya başlaması ile beraber kişilerin bu kartı hem nakit işlemlerinde, hem de kredi kartı işlemlerinde kullanabileceğini, kart sahiplerinin banka hesapları olmasa dahi başka birine para transferi yapabileceğini, Türkiye Kart’ın ulaşımda kullanılmasının yanı sıra finansal işlemlerde de kullanılacağını, para transferi yapılabildiği gibi aynı zamanda alışveriş de yapılabileceğini, Türkiye Kart’ın POS cihazlarında, bütün ATM’lerde ve e – ticaret sitelerinde geçerli olacağını anlattı.

Kartın Dolumu ve Satışını PTT Yapacak

Türkiye Kart ayrıca müzelerde be milli parklarda da kullanılabilecek. Vatandaşlara kartın içinde para bulunması ya da ön ödemeli şekilleri sunulacak. Türkiye Kart’ın dolum ve satış noktası PTT şubeleri olacak ve Türkiye genelinde bulunan 4.600 adet PT noktasından temin edilebilecek. 

Türkiye Kart bankacılık Türkiye Kart’ın kullanımı Türkiye Kart’ın dolum ve satış noktası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!