Wikipedia’dan Son Dakika Erişim Engeli Açıklaması!

Wikipedia’dan Son Dakika Erişim Engeli Açıklaması!
Wikipedia’dan Son Dakika Erişim Engeli Açıklaması! Dilek DEMİRLER

Wikipedia adlı sitenin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Türkiye tarafından uygulanan erişim yasağına konu olan yazıların değiştirildiği bildirildi.

Wikipedia adlı sitenin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Türkiye tarafından uygulanan erişim yasağına konu olan yazıların değiştirildiği bildirilmesi gündemi oluşturan konular arasında yer aldı. 

Wikimedia Vakfı’ndan Açıklama

Aylar öncesinde başlayan Wikipedia’ya Türkiye tarafından bazı içeriklerden dolayı koyulan erişim yasağı ile ilgili Wikimedia Vakfı Başkanı Katherine Maher tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin resmi makamlarını rahatsız eden ve erişim engeline konu olan makalelerin değiştirildiğini söyledi. Maher, erişim yasağının 8 aydır devam ettiğini de ekledi.

Erişim Engeli 8 Aydır Devam Ediyor      

Wikipedia’nın bünyesinde olduğu Wikimedia Vakfı’nın Genel Müdürü Katherine Maher, siteye Türkiye tarafından koyulan erişim engeli ile açıklamalarda bulundu. Katherine Maher, Türkiye’deki resmi yetkilileri bundan 8 ay önce rahatsız eden ve erişim engeli koyulmasına neden olan makalelerin değiştirildiğini söyledi. Maher, Türkiye’de yetkililer tarafından Wikipedia’daki ilgili sayfaları incelememiş olabileceğini, erişim yasağının hala sürdüğünü ve bunun sebebini bilmediklerini, 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişim engelinin devam etiğini ifade etti.

Talep Bize Yeni Ulaştı

Katherine Maher, kısa adı BTK olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun tartışmaya konu olan makalelerin kaldırılması ile ilgili talebini Wikimedia Vakfı’na değil, Wikipedia’nın bünyesinde bulunan Gönüllüler Destek Hattı’na yaptığını, Türkiye otoriteleri tarafından yapılan başvurunun vakfa henüz ulaştığını, geçtiğimiz cuma günü ellerine geçtiğini, bunun kendileri için tamamen sürpriz olduğunu, ulaşan bildirimde Türkiye tarafından İngilizce Wikipedia’da yer alan bazı makalelerin kaldırılmasının istendiğini öğrendiklerini, ancak kaldırılma isteğine herhangi bir gerekçe gösterilmediğini gördüklerini de belirtti.

İçerikleri Tamamen Kaldıramayız

Maher, sitedeki içerikleri ancak uzman editörlerin değiştirebildiğini, değiştirilirken de birçok noktaya dikkat edildiğini, Türkiye’nin talebi üzerine ilgili makalelerin incelemeye alındığını ve gerekli değişikliklerin yapıldığını, ancak tamamen kaldırmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını, Türk yetkililerin bu değişikliği fark edip fark etmediğini bilmediklerini de sözlerine ekledi. 

Wikipedia Wikimedia Vakfı Wikimedia Vakfı’nın Genel Müdürü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!