Adalete Karşı Güven Erozyonu
Menderes AVCI

Adalete Karşı Güven Erozyonu

​Hukukla ilgili tartışmalar hep vardı. Lâkin bugün geldiği nokta korkunç . İktidarından muhalefetine kadar tüm kesimlerde adalete karşı tam anlamıyla bir güven erozyonu yaşanıyor.

Üç beş gündür gündeme oturan senin mahkemen benim mahkemem tartışmaları, ülkemiz adaletine olan saygıyı da alıp götürdü. Güven bir yana.

Adaletin bittiğini, hukukun ayaklar altında kaldığını dile getirenler sıradan vatandaşlar da değil , kelli felli akademik kariyer sahipli isimler bas bas bağırmaya başladı: "Hukuk yerle bir!..."

Polisleri bir mahkeme paralel örgüt gerekçesi ile tutukladı. Bir başka mahkeme salıverdi. Savcı bu tahliye kararını uygun bulmadı. Daha başka bir mahkeme tahliye kararı alan mahkemenin kararını yok hükmünde saydı.

Bu arada HSYK büyük bir hızla toplandı ve polislerle bir yayın grubunun genel yayın yönetmenini salıveren hakimleri açığa aldı.

Biz, hangi hakime güveneceğiz? Hangi hakimin verdiği kararı doğru kabul edip boyun eğeceğiz? Ya da savcılar hangi mahkemenin kararına kayıtsız şartsız uyacak?

Mülkü temeli olan adalet kadroları arasında yaşanan bu kavga sadece ülke içinde değil uluslar arası arenada da bir güven bunalımı yarattı. Ali BABACAN’IN hukuka olan güven zedelenirse ekonomi de büyük yara alır, uyarıları bundan.

Bütün bunlar bir yana kim haklı kim haksız yine tam anlamıyla anlaşılamadı.

Tahliye kararı veren mahkeme yetkisizmiş. Ama , ne olursa olsun savcılık makamı da mahkeme kararını yorumlamamalı anında uygulamalıymış. Yani kararı uygulamayan savcılık da suç işlemiş.

HSYK tahliye kararı veren hakimleri görevden aldı. Peki mahkeme kararını yorumlayarak mahkemeye iade eden savcılar hakkında var mı bir soruşturma?

Darbe dönemlerinde hukukun vesayet altına girmesi normal. Adı üzerinde darbe. Lâkin normal dönemlerde normal değil. Bu, hukukun siyasallaştığı inancını doğurur ki, yapılacak bir şey kalmaz. Darbe olur, belli bir süre sonra normalleşir her şey. Hatta hukuku askıya alanlar yargılanır. Nitekim bunu yakın dönemde yaşadık da.

İleride ne olacak? İleriye varamadan neler yaşayacağız?

Tedirginlik dorukta. En azından bende öyle...

Biz halkız. Kim haklı kim haksızı ayırt etmek için müfettiş görevlendirme yetkimiz yok. Mahkemeler kurup suçluları ortaya çıkarma gibi bir güce de sahip değiliz.

Biz sadece bu işin siyasi sorumlularından hesap sormakla sorumluyuz. Ve önceden de oluyordu, diyerek bir yere varılamayacağını bilmek zorundayız. İki yanlış bir doğru yapmaz.

Biz halkız. Doğruyu geçmişe takılıp kalmadan aramak ve bulmak zorundayız.29/0472015’te yazmışım. Güncelliğini koruyor.

Artarak...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!