Çanakkale'de Adalet Kurultayı
Hamide ÖVET

Çanakkale'de Adalet Kurultayı

Değerli okurlarım!

25 gün aralıksız süren, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Haziranda Ankara'da Güvenpark'tan başlattığı ve bütün milletimizin hayırla; dünyanın da hayranlıkla baktığı “Adalet yürüyüşü” 9 Temmuz Maltepe “Adalet buluşması” ile, milyonların katılımı ile coşku içinde geçti; vicdanlarda yer etti.

CHP'nin öncülüğünde “adalet” için yürüyüş, ara vermeden sürmekte.

Bu hafta sonu da Çanakkale'de, 26 Ağustosta günü başlayıp, 27-28-29 Ağustos günlerinde, dört günlük “Adalet Kurultayı” için hiçbir ayrım gözetmeden, her görüşten ve her siyasetten, partili, partisiz her kesimden büyük katılım beklenmekte.

Kurultayda konu başlıkları, en başta “Devlette adalet” olmak üzere mahkemede adalet, seçimde adalet, geçimde adalet, eğitimde adalet, inançta adalet, yaşamda adalet, medyada adalet” olarak ele alınacak.

Bu başlıklarla adalet, enine boyuna ele alınacak. Her başlıkla ilgili mağdurlar, tanıklar yaşadıklarını anlatacak. Ardından uzmanlar da sorunların kaynağını ve çözüm önerilerini masaya yatıracak.

Sebep, dert, adalet!

Bir devlette, bir ülkede, ailede, insan ilişkilerinde, yaşamın her yerinde, önce adalet, sonra adalet, her yerde, her şeyde adalet; Özellikle de, devlet yönetiminde, herkes için, hepimiz, her birimiz için adalet, adalet, hep adalet...

Evde, evlilikte, sokakta, trafikte, ticarette, siyasette, her işte adalet!

Belki her şeyden ödün verilebilir; lâkin ödün verilemez tek konu, sadece ve sadece “adalet”! Ondan daha önemlisi nedir? Adalet, her şeyin önündedir.

Bu yüzden, bir memlekette "adaletsizlik” cehennemdir. Hemen her şey gecikebilir, her şey ertelenebilir; lâkin “adalet” şimdidir. Gecikirse de “adalet” değildir.

Adaletin yerini bulması demek, adaletle yargılama yapılarak, suçlu ile suçsuzsun ayırt edilip, suçlunun cezasını çekmesidir. Adaletin yerini bulması demek, haksızlığın giderilmesi demek, hakkın teslimi demektir.

Adalet yürüyüşünün başından, Maltepe buluşmasına kadar Yazdığım bütün yazılarımın konusu sadece “adalet” oldu.

“Adalet” dışında yazmaya, vicdanım ve elim varmadı. Bilerek, isteyerek bu konuda payıma düşeni esirgemedim. “Adalet” yürüyüşüyle birlikte, bu aziz memleketimizde adaletle yaşayıncaya kadar “adalet” yazılarına çokça yer vermek, vicdan borcu.

Kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, sebebi her ne olursa olsun, ayrımsız ve de ayrıcalıksız, adaletsizliklerin her türünün, karşısında olacağımı belirtmek isterim.

“Adaletsizlik” ihanet gibidir. Bilerek ve isteyerek olursa; bilerek eğer göz yumulursa, ilki, İkincisini de davet eder.

Siyaset ve siyasi particilik, adaletsizliğe itmemelidir. Çünkü siyasetçi geçicidir. Siyasetin vicdanlarımızı karartıp kapatmasına izin verilmemelidir.

Bu nedenle, Önce adalet! Sonra adalet! Hep adalet!...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!