TEOG Sınavı Üzerine
Ali TUĞLU

TEOG Sınavı Üzerine

Tüm öğrencilerimiz ve veliler için yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun. Yeni bir dönem başlarken bir dönem de kalktı. Teog kalktı.Öğrenciler artık Teog sınavı için terlemeyecek. İsteyen istediği bölümü tercih edecek. İsteyen spor okulunu, isteyen fıkıh okulunu seçecek.

O yaştaki çocuk büyük olasılık spor okuluna gideceğim diye tutturur. Yani ileride spor konusunda çağ atlayacağımız aşikâr.

Teknolojide, sağlıkta, ekonomide, tarımda,hayvancılıkta... çağa ayak uydurabilecek miyiz, işte o meçhul. Spor spor da bir yere kadar.

Fıkıh konusunda çok bir bilgim yok, yorum yapmayacağım. Tek söyleyeceğim onlarca farklı tarikat var, cemaat var hepsi fıkıh'tan yola çıktıklarını söylüyor. Lâkin bıraksan birbirlerini boğazlarlar.

Bu tarikatlar cemaatler vs. yüzünden biatse biat kültürü alıp başını gitti. Sorgulama kültürü yerini şeyhim ne söylerse doğru söyler'e bıraktı. Osmanlı bundan çökmüştü. Kimsenin haberi yok.

Cumhuriyet, her alanda tek rehberiniz bilim olmalıdır felsefesini yerleştirmişti genç beyinlere. Ortadoğu kaynarken bizim ülkemizde çağdaş uygarlık bilincinin her şeye rağmen korunuyor olması bundan.

Ne yapmaya çalışıyor? Sorgulayın diyeceğim de sorgulayan anlıyor zaten. Şu biatse biat diyenler var ya onlar için nasıl bir yol izlenecek, işin içinden çıkmak mümkün değil.

Onlar da anlayacak belki. Geç olmaz inşallah.

Millet hangi genlerin hastalık yaptığını bulup baştan çıkarmaya başladı. Biz din yüksek âlimlerinin(!) fetvalarına göre biyoloji müfredatı hazırlıyoruz. Evrim teorisini kaldırdık mesela.

Ne yapsan Cumhuriyet tarihini belli yaştaki insanların kafasından silemiyorsun. Sen es geçmeye kalksan da insanlar ulusal bayramlarına sahip çıkıyorlar. 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim yerleşmiş beyinlere.

Cumhuriyet tarihinde sorun var(!) yani. Onu da bir gözden geçirmek gerekti. Geçirdiler sanırım. Örneğin Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal 'i masalcı nine -mışlı yüklemlerle anlatıyor çocuklara. Mesaj açık.

Çocukların sınavlarla ağır strese sokulmaları doğru muydu?

Tabi ki hayır. Lâkin okullar arasındaki bu korkunç boyutlardaki eşitsizlik var olduğu sürece yapacak pek bir şey yok. Düzenli çalışan, büyük hedefleri olan zeki taşra çocuklarına büyük haksızlık olur adrese göre okul seçimi.

Her okul kendi sınavını yapsın da çok sağlıklı değil. Nasıl yetişecek bu sınavlara. Ayrıca bu mantık çocuğun daha çok sınava girmesi sonucunu doğurmaz mı? Bu da daha ağır sınav stresi demek değil mi?

Bu alelacele Teog'un kaldırılması biraz yeni müfredata yönelik tepkilerle alakalı sanki.

Çocuklara da ailelere de öğüdüm şu olacak. Gevşemeyin. Terleyin. Şimdi terlemeniz gerekiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!