Organik Sebze Yalanı
Ali TUĞLU

Organik Sebze Yalanı

Çarşamba pazarında bir hanımefendi "Köylü Pazarı" dediğimiz, kırsal mahallelerde yaşayan çiftçilerimizin ürünlerini sattığı yerden aldığı domatesleri göstererek yaşadıklarını anlattı:

"Çarşamba günleri "Köylü Pazarı"na gelerek alışveriş yaparım. Kırsal mahallelerdeki çiftçilerimizin, bahçıvanlarımızın yetiştirdiği ürünlerden alırım.

Her alış verişimde de satıcı kadına "bunlar organik mi?" diye sorarım. Aldatılacağım, aldatıldığım hiç aklıma gelmezdi. Ama maalesef beni kandırıyorlarmış. Tabii bu sözlerim ile tüm kırsaldaki yetiştiricileri töhmet altında bırakmak istemiyorum. Ben, bana yapılanı anlatmak gayreti içerisindeyim.

Köylü Pazarı'nda, önünde birkaç kilo domates olan bir bayanın yanma yaklaştım ve sordum:

-Bunlar organik mi?

Satıcı bayan gözlerimin içine bakarak yanıtladı:

-Elbet organik... Kendim yetiştiriyorum.

-Kaça kilosu? soruma da "kilosu 3 lira" diye yanıt verdi. Hepsini tarttırdım. Topu topu 4 kilo geldi. Çarptım 4 ile 3'ü... Cüzdanımdan çıkardığım 12 lirayı verdim satıcı bayana. Aldım domateslerimi, yürüdüm biber almak için başka bir pazarcı kadının tezgahına.

"Bunlar organik mi?" soruma, "elbet" yanıtını alınca biberlerimi de aldım.

Domatesi aldığım bayanın oturduğu yerden geçerken gözüm, o bayana ve önündeki domateslere ilişti. Bayanın önünde yine 3-4 kilo kadar domates vardı. Oysa ben domateslerin tümünü satın almıştım. İçime nedense bir kurt düştü ki anlatamam.

Çekildim kenara, sıcağa kalabalığa aldırmadan gözetlemeye başladım satıcı kadını. Bir erkek yanaştı tezgaha... Satıcı kadınla konuştu ve o da benim gibi domateslerin tümünü satın aldı. Parayı el çantasına koyan kadın, alıcının uzaklaşmasının ardından ayağa kalktı ve biraz ileride cadde üzerindeki tezgahtan bir miktar domates aldı, geldi aynı yere oturdu ve domatesleri önündeki sofra örtüsünün üzerine koydu.

Domatesleri aldığı tezgaha yanaştım ve sordum: "Kaça domates?" "Yetmiş beş kuruş" yanıtını aldım.

Tekrar satıcı kadının olduğu yere yürüdüm ve başımı önüme eğerek sordum kadına: "Bunlar organik mi?" "Elbet organik... Kendim yetiştiriyorum." "Kaça kilosu?" sorumu da "kilosu 3 lira" diye yanıtladı. Aramızda geçen konuşmayı bilmem anlatmama gerek var mı?"

"Yok" dedim...

Ne denli alıştırıldık kandırılmaya?!. Büyüklerimiz de "kişi başına milli gelir 10 bin doları geçti. Dünyanın en özgür ülkelerinden biriyiz," diye hava atıyorlar.

Yersen!..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!