Bel Fıtığına Neden Olan 5 Hatalı Alışkanlık!

Bel Fıtığına Neden Olan 5 Hatalı Alışkanlık!
Bel Fıtığına Neden Olan 5 Hatalı Alışkanlık! Dilek DEMİRLER

Günlük hayatımızda bilerek veya bilmeyerek alışkanlık haline getirmiş olduğumuz bazı davranışlar bel fıtığı riskini artırmaktadır.

Günlük hayatımızda bilerek veya bilmeyerek alışkanlık haline getirmiş olduğumuz bazı davranışlar bel fıtığı riskini artırmaktadır. Bu hataları yapmamaya özen göstererek bel fıtığı riski azaltılabilir.

Bel Fıtığı Olmamak için Bu Alışkanlıklara Dikkat

Bel fıtığına neden olan hatalı alışkanlıklar ise şunlardır;

  • Ayakkabılarınızı bele yüklenerek, dizlerinizi kırmadan giymeye çalışmak bel fıtığına neden olan en önemli etkenler arasındadır. Bu yüzden ayakkabılarınızı giyerken direk belinize yüklenmek yerine dizlerinizi kırarak, bir ayağınızı öne alarak daha doğru bir şekilde giyerseniz bel fıtığı riskini azaltmış olursunuz.
  • Yatağa hatalı şekilde yatmak da bel fıtığı riskini artıran etkenlerden biridir. Pek çok kişinin yapmış olduğu hataların başında gelir. Yatağa önce oturun, eliniz ve dirseklerinizden destek alarak yana doğru önce omzunuzu daha sonra vücudunuzu yatağa bırakın. En son olarak ayaklarınızı yatağa uzatın. Aynı şekilde kalkarken de ani hareketler yapmaktan kaçının.
  • Öne doğru ani hareket etmek de sağlık açısından bel fıtığı riskini artırmaktadır. Yere bir şey düştüğünde almak içine eğildiğinizde veya spor yaparken ani hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Öne eğileceğiniz zaman direk belinize yüklenmek yerine önce dizlerinizi kırıp öyle eğilmelisiniz.
  • Günlük hayatta ve özel davetlerde tercih edilen yüksek topuklu ayakkabılar bel ve kalça bölümünde ciddi sorunlara neden olmaktadır.
  • Televizyon izlerken, kitap okurken, bilgisayar ile meşgulken sırtınızı yaslamadan, sırtınızdan destek almadan oturursanız bu yapmış olduğunuz hatalı davranış da bel fıtığı riskinizi artırır. 
sağlık Bel fıtığına neden olan hatalı alışkanlıklar bel fıtığı bel fıtığı riski
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!