Benekli Kerevitler Ekosistemi Tehdit Ediyor!

Benekli Kerevitler Ekosistemi Tehdit Ediyor!
Benekli Kerevitler Ekosistemi Tehdit Ediyor! Tuğçe Gürel

30 sene öncesine kadar dünyada görülmeyen benekli kerevitler, dünyayı tehdit etmeye başladı. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin iki eyaletinde bu türlere karşı yasak konulurken, türler 3 ay gibi kısa bir sürede yüzlerce yumurta bırakabiliyor.

30 sene öncesine kadar yeryüzünde bulunmayan kerevit türü ekosistemi tehdit etmeye başladı. Yeni gelişen türün bu kadar hızlı yayılmasının sebebinin ise mutasyondan dolayı üreme için erkeğe gereksinim duymaması olarak gösteriliyor. Yeni gerçekleştirilen bir çalışma doğrultusunda "benekli kerevit" olarak nitelendirilen söz konusu türün kökeninin, DNA'sında bulunan bir mutasyondan dolayı erkeğe ihtiyaç duymadan üreme yapabilen bir dişiye dayandığını ifade ediliyor.

Benekli kerevitlerin evlerde beslenmemesi adına gerçekleştirilen uyarılara rağmen Kanada'da satışı yapıldığı bilinen bu türün, 10 bacaklı olduğu ve AB tarafından yasaklanmış olduğu biliniyor. 

Elde edilen bilgiler doğrultusunda bilimsel adının Procambarus virginalis olduğu ifade edilen mutant türün 30 sene öncesine kadar dünyada bulunmadığı fakat şimdilerde Japonya'da, Madagaskar'da, İsveç'te ve Amerika Birleşik Devletleri'nde vahşi yaşamda görüldüğü belirtiliyor. 

Nature, Ecology an Evolution adını taşıyan bilim dergisinde yayımlanan bir araştırma neticesinde bahsi geçen benekli kerevitlerin, yerli kenevit türlerine karşı bir tehdit oluşturduğu dile getirilirken, konu hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Wolfgang Stein ise, bir benekli kerevitin 3 aylık bir zaman dilimi sonrasında 200 ila 300'e kadar ulaşabildiğini dile getirdi. 

Benekli Kerevit Nasıl Ortaya Çıktı?

Florida'ya özgün olan ve pullu kerevit olarak nitelendirilen türün bir dişisinin ek bir kromozomla dünyaya gelmesi sonucunda erkeği olmadan üreyebilmesiyle bu türün ilk defa görüldüğü bildirilirken, bahsi geçen dişiden doğmuş olan kerevitlerinde her defasından yüzlerce yumurta ürettikleri belirtiliyor.

Genetik bakımdan birbirinin kopyası halinde olan kerevitlerin, Almanya'daki akvaryum tutkunları tarafından büyük ilgiyle karşılandığı dile getiriliyor. Fakat söz konusu türün birkaç aylık zaman dilimi içerisinde aşırı üremesinden dolayı insanların bu kerevitleri Avrupa'daki göllere bıraktığı söylenirken, üremelerini sürdüren bu türlerin yerli kerevit türlerini tehdit eder bir hal aldığına dikkat çekiliyor. 

Öte yandan tür vahşi yaşamda üremeyi sürdürürken, Avrupa Birliği'nden ve Amerika Birleşik Devletleri'nin iki eyaletinden bu türlere yönelik yasak getirildiği biliniyor. 

Benekli Krevit Mutant kenevit Avrupa Birliği ABD Madagaskar Florida DNA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!