Beyne Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir? Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı!

Beyne Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir? Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı!
Beyne Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir? Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı! Dilek DEMİRLER

Beyin vücudumuzun ana kontrol birimi olmakla birlikte en önemli organlarından biridir.

Beyin vücudumuzun ana kontrol birimi olmakla birlikte en önemli organlarından biridir.

Çok sayıda veri ve bilgi depolaması ile bilinen beynimizin sorumlulukları da fazladır. Beyin aynı zamanda hassas da bir yapıya sahip olmasından dolayı kolaylıkla zarar görerek ciddi sağlık problemlerine ve çeşitli yan etkilere yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan bazı alışkanlıkların günlük yaşamdan çıkartılmasının beyin sağlığı açısından önemli olduğu bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı

Kısa adı WHO olan Dünya Sağlık Örgütü beyne zarar veren alışkanlıklar ve bunların insan sağlığı üzerindeki açıkladı. Görülen o ki; bu alışkanlıklar çoğu insanın bilmeden de yaptığı bazı hatalardan oluşuyor. WHO tarafından açıklanan ve beyin sağlığı açısından önemli olan bu alışkanlıklardan vazgeçmek en önemli organlarımızdan olan beynimizin daha verimli olması ve zarar görmemesi için de önemli.

Beyin Sağlığı için Bunlara Dikkat Edilmeli

  • Kahvaltının günün en önemli öğünü unutulmamalı, kesinlikle bu öğün atlanmamalıdır. Gece uyumadan önce yenilen son yemeğin adından sabah uyanınca kahvaltı yapmak beynin gerekli besinleri almasını sağlıyor. Bu da beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlıyor.
  • Uzun süreli yaşanan uykusuzluk sorunu beyin hücrelerinin ölümünü hızlandırır. Stres ve uyku gün içinde yorulan vücudun dinlenip onarılmasını sağlar. Uyku sağlıklı yaşamın gereklilikleri listesinin baş sıralarında yer almalıdır.
  • Vücuda giren yüksek orandaki şeker diğer besinlerden alınması gereken mineral ve vitaminlerin emilimini azaltır. Bu şekilde kötü bir beslenme şekli beyin rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını hızlandırır.
  • Aşırı kilo alımı, çok yemek yeme alışkanlığı, kişilerin kendini değersiz, yetersiz, başarısız hissetmesi ve kendini sevmemesi gibi psikolojik sorunlar beyindeki atardamarların gereği gibi çalışmasına engel olur.
  • Sigara kullanımı beyne zarar veren en önemli kötü alışkanlıklardandır. Sigara, diğer tüm yan etkilerinin yanı sıra Alzheimer hastalığı gibi erken bunama hastalıkları ile birlikte çoklu beyin küçülmesi hastalığına da sebep olur. 
vücudumuzun ana kontrol birimi Dünya Sağlık Örgütü beyne zarar veren alışkanlıklar beyin sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!