Boza ile İlgili Bilinmeyenler Nelerdir?

Boza ile İlgili Bilinmeyenler Nelerdir?
Boza ile İlgili Bilinmeyenler Nelerdir? Pınar Çürük

Geleneksel Türk içecekleri arasında olan boza, içeriği oldukça zengin olan bir besindir.

Geleneksel Türk içecekleri arasında olan boza, içeriği oldukça zengin olan bir besindir.

Boza, posa açısından zengin fermente bir içecek olmakla birlikte içeriğinde bolca B grubu vitaminleri barındırır. Sağlıklı bir bedeninin gerekliliklerinden olan bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve sindirim sisteminin destekleyicisidir.

Bozanın Tarihçesi

Kış aylarının akla gelen içeceklerinden olan bozanın yapımı sırasında mısır, bulgur ya da darı kullanılır. Tadı başka bir içecekle mukayese edilemeyecek kadar kendine has olan bozanın geçmişi 8 bin – 9 bin yıl öncesine ve Mezopotamya’ya dayanır. Osmanlı döneminin sembolü olan bir içecek olan boza, o dönemde Bozahane denilen yerlerde yapılırdı. Daha sonraki dönemlerde Ortadoğu’da, Orta Asya’da, Balkanlar’da ve Afrika’da da yapılmaya başlandı.Günümüzde tarçın ve sarı leblebi eşliğinde tüketilen boza, eskiden Hindistan cevizi, zencefil, karanfil, tarçın ve pekmez ilave edilerek içilirdi.

Boza Lezzetini Nerden Alır?

Boza tadını, kıvamını, aromasını yapıldığı coğrafyaya bağlı olarak hangi ham maddenin kullanıldığından alır. Boza, fermente bir içecek olması nedeniyle mayalanmasının hemen ardından daha tatlıdır, ancak bekledikçe tadı ekşi bir hal alır. Bu içeceğin kendine has tadı laktik asit bakterilerinden dolayı fermente olmasından yani mayalanmasındandır.

Fermantasyon, bir yandan bozaya lezzet verirken, diğer yandan da sindirim sistemine yararı olan bakterilerin oluşumunu sağlar.

Boza Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Posa açısından bakıldığında zengin bir içecek olan bozanın 1 bardağı erişkin bir bireyin günlük posa ihtiyacının karşılanması için yeterlidir. B grubu vitaminlerin bol olduğu boza bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmeye de katkıda bulunur. Besin değerleri oldukça yüksek olan boza aynı zamanda enerji de verir. Emziren kadınlarda sıvı alımının artmasını sağladığından sütün de artmasını sağlar.

Boza boza lezzeti boza tarihçesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!