Çayın Demir Eksiliğine Etkileri Nelerdir?

Çayın Demir Eksiliğine Etkileri Nelerdir?
Çayın Demir Eksiliğine Etkileri Nelerdir? Dilek DEMİRLER

Türkiye’de en çok tercih edilen içeceklerin başında gelen çayın zararlı olup olmadığı tartışılan konular arasında yer alıyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen içeceklerin başında gelen çayın zararlı olup olmadığı tartışılan konular arasında yer alıyor. Çayın demir emilimine etkileri nelerdir? Vücutta bulunan demirin miktarının ne kadar olması gerekir? Sağlık konusunda bu gibi merak edilen soruların cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Çayın Etkileri ile İlgili Araştırma Yapıldı

Çay tüketiminin fazla olduğu durumlar ile alakalı olarak bir araştırmanın sonucunda yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenen kişilerde demir eksikliğin yol açmadığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarını değerlendiren uzmanlar çay tüketiminin sağlık üzerine etkileri sebebiyle azaltılması gerekmediğini, diyet sırasında alınan demirin iki ayrı kaynağı olduğunu, bunlardan birinin hayvansal kaynaklı demir, birinin de bitkisel kaynaklı demir olduğunu, vücudun ihtiyacı olan demirin ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı besinlerden tüketildiğini, et ile beslenme ile alınabilen hayvansal kaynaklı demirin C vitaminin eksikliğine neden olmadığını, kepek ve çay gibi besinlerin tüketilmesi ile düşmediğini söylediler.

Fazla Demir Almak Zararlı

Dünya genelinde en çok rastlanan kansızlığın da sebebi olan demir eksikliği olarak belirtiliyor. fakat uzmanlar vücutta beslenme bozukluğu ve sebebi kanama olan kayıpların olmaması halinde yaşın ilerlemesiyle birlikte demir depolarının arttığını, demirin vücutta ne kadar çok olmasının o derece iyi olduğunun bilindiğini, bunun aksine demir fazlalığının vücuda zararlarının da olduğunu, çünkü demir fazlalıklarının karaciğer ve böbrekler tarafından vücuttan atılmadığını da belirttiler.

C Vitamini Yüksek Isıda Bozulur

C vitaminin yapısı gereği 30 derece sıcaklığın üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başladığını, bu sebeple içine limon sıkılarak tüketilen çayın demir emiliminin artmasının çok da doğru olmadığının oraya çıktığını, demir eksikliği olduğu anlaşılan kişilerin genellikle emzirenler, hamileler, okul öncesi yaşta olan çocuklarda görüldüğünü, bu kişilerin fazla çay tüketiminden kaçınılması gerektiğini, çayın yemeklerden en az bir saat önce ya da sonra içilmesi gerektiğini de belirttiler. 

Çayın demir emilimine etkileri demir eksikliği çay tüketimi C vitaminin eksikliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!