Ekmek Kalıcı Zayıflamaya Fayda Sağlıyor!

Ekmek Kalıcı Zayıflamaya Fayda Sağlıyor!
Ekmek Kalıcı Zayıflamaya Fayda Sağlıyor! Tuğçe Gürel

Diyetisyen olarak görev yapan Aysun İpek yaptığı açıklamada, doğru miktarlarda tüketimi yapılan ekmeklerin kalıcı bir şekilde zayıflamak konusunda yarar sağladığını dile getirdi.

Liv Hospital Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği'nde görev yapan Diyetisyen Aysun İpek, açıklamalarda bulunarak, doğru miktarlarda ekmek tüketiminin kalıcı zayıflama konusunda faydalı olduğunu dile getirdi.

Diyet yapılırken ekmeğin tüketilip tüketilmemesi konusunda önemli bilgiler aktaran İpek, bütün öğünlerin tamamlayıcısı olarak seneler boyunca sofralardan eksik edilmeyen ekmeğin herkesin korkulu rüyası haline geldiğini ifade etti. Ekmeğin tek başına bir besin şeklinde yanlış tercih olmasının etkeninin miktarı ve çeşidi olduğuna değinen İpek, unun buğdaydan elde edildiğini ve buğday tanesinin endosperm, kepek ve öz kısımlarından oluştuğunu belirtti.

Karbonhidrat Eksikliği Uzun Sürede Kas Kayıpları Oluşturur

Açıklamasında ekmek miktarları hakkında da bilgiler aktaran İpek, ekmek tüketmenin zorunluluk olmasa dahi diyetlerden hem ekmeğin, hem pilavın, hem makarna gibi karbonhidrat kaynaklarının çıkartılmasının uzun sürede kas kayıpları meydana getirebileceğine ve bunların yerine farklı türdeki gıdaların konmasının içeriğine göre iç organ fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebileceğine değindi. 

Tam buğday unu ekmeği yenmesinin gerekli olduğunu belirten İpek, tam buğday unu ekmeğinin, buğdaydaki en değerli bölümleri içermesinden dolayı birçok açıdan bakıldığında sağlığa yararlı olabildiğini dile getirdi. Bu ekmeğin çiğneme ihtiyacının beyaz ekmeğe oranla fazla olduğunu ve tokluk mekanizmasının daha geç uyarılmasını sağladığını söyleyen İpek, kepek kısmınıda içerisinde barındırmasından dolayı posa miktarının yüksek olduğunu ve bağırsak hareketliliğini artırdığını ifade etti. 

Ekmek Miktarı Kişiye Göre Değişir

Ekmeklerin bilinen fırınlardan ve markalardan alınması gerektiğini aktaran İpek, fırından alınan ekmeklerin içerikleri hakkında kesinlikle bilgi alınması gerektiğini vurguladı. Etiketi bulunan bir ekmek alındığında, içerisindeki buğday kavramlarının oranlarına dikkat edilmesi gerektiğini işaret eden İpek, günde tüketimi yapılması gereken ekmek miktarının ise kişiden kişiye değişiklik göstereceğini dile getirdi.

ekmek kalıcı zayıflama karbonhidrat Diyetisyen Aysun İpek Liv Hospital Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!