Evcil Hayvanlara Verilen Çiğ Et Sahipleri İçin de Tehlike Saçıyor!

Evcil Hayvanlara Verilen Çiğ Et Sahipleri İçin de Tehlike Saçıyor!
Evcil Hayvanlara Verilen Çiğ Et Sahipleri İçin de Tehlike Saçıyor! Dilek DEMİRLER

Bilim adamları kedilere ve köpeklere çiğ et vermenin sağlık açısında oldukça tehlikeli olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Bilim adamları kedilere ve köpeklere çiğ et vermenin sağlık açısında oldukça tehlikeli olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Evimizde beslediğimiz ya da sokakta baktığımız hayvanlara çiğ et vermek sanıldığından daha da tehlikeli. Üstelik sadece hayvanlara değil, sahiplerine de zararı var. Çünkü çiğ et patojen içeriyor. Patojenler, hastalığa sebep olan organizmalar olarak ifade ediliyor.

Çiğ Et Vermek Oldukça Hatalı

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre evcil hayvan sahiplerinin, hayvanların beslenmesi açısından daha doğal olduğunu düşündüklerinden, katkı maddesi içermediğinden dolayı hayvanları çiğ et ile beslemeyi belirtirken, yapılan araştırmaya göre bunun oldukça hatalı bir davranış olduğu ortaya koyuldu. Çiğ et evcil hayvanlarda bağırsak ve dişlerde yaralar olmasına veya gelişme dönemi problemlerine sebep olabiliyor.

Ayrıca uzmanlar patojenler konusunda da uyarıyor. Araştırmacı ve uzmanlar gün geçtikçe insanların köpeklerini ve kedilerini bu tarz besinlerle beslediğini, fakat bunların bakteriler içerdiğini dile getirdi. Patojen olarak bilinen mikroorganizmalar hastalıklara sebebiyet vermeleri ile biliniyor.

Araştırma Sonuçları Gerçekleri Ortaya Koydu

Veteriner Kayıtları dergisi araştırmacıları, Hollanda'da bulunan köpek sahiplerinin çoğunun köpeğine genelde çiğ et verdiğini açıklayarak, 8 adet markanın 35'inde, çiğ eti göz önüne alarak araştırmalarını yaptılar. Etler çözüldükten sonra özellikle bebek hayvanların sağlığında problem oluşturacak iki çeşit paraziti araştırdılar.

Sonuçlara göre, ürünlerin yüzde 23'ünde E coli türü bulundu. Bu tür böbrek yetmezliğine sebep olabilen bir tür olarak biliniyor. Ayrıca, 7 markaya ait ürünlerde de yüzde 80 oranında antibiyotik dirençli E coli bulundu. İncelenen ürünlerin yüzde 20'sinde salmonella, yüzde 6'sında Toxoplasma gondii, yarısından fazlasında listeria, 23'ünde sarkisist bulunduğu açıklandı.

Patojenler Hayvan Sahipleri İçin de Tehlikeli

Araştırmaya dahil olan bilim adamları evde hazırlanmış çiğ etlerin sadece beslenilen evcil hayvanın sağlığında değil, patojenlere maruz kaldıkları için sahiplerinin de sağlığına olumsuz etkide bulunduğunu dile getirdi.

Uzmanlar, risklerin en aza indirgenmesi için etlerin etiketlenmesi gerektiğinin de altını çizdiler.

köpeklere çiğ et vermek etlerin etiketlenmesi antibiyotik dirençli E coli sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!