İlaçları Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlaçları Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İlaçları Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Dilek DEMİRLER

Nezle, grip ve öksürük gibi genellikle kış aylarında görülen hastalıklar için kullanılan ilaçların yanında tiroit, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların ilaçları da evlerimizde bulunur.

Nezle, grip ve öksürük gibi genellikle kış aylarında görülen hastalıklar için kullanılan ilaçların yanında tiroit, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların ilaçları da evlerimizde bulunur. İlaç türleri arasına ayrıca şırınga sıvıları, serum sıvıları ve antibiyotikler de girer. İlaçların saklanması ve kullanımı sırasında dikkat edilecek bazı önemli noktalar vardır.

İlaçlar Nasıl Saklanmalıdır?

  • İlaç kullanımlarında ilk dikkat edilmesi gereken nokta ilaçların tarihlerinin geçmemiş olmasıdır. Doğru saklanmayan ve eski tahrili ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • İlacın çeşidi her ne olursa olsun çocukların erişemeyeceği, gözden uzak yerlerde saklanmalıdır.
  • İlaçların kuruları birbirleriyle değiştirilmemeli, kendi kurusundan başka bir kutuya kesinlikle koyulmamalı ve kutusuz olarak saklanmamalıdır.
  • Evlerde bulunan eski ve zamanı geçen ilaçlar çöp kutularına değil, hastanelerde ya da polikliniklerde bulunan ilaç toplama kutlarına atılmalıdır.
  • İlacın üzerinde buzdolabında saklanması gerektiği yazmadığı takdirde ilaçlar buzdolabında saklanmamalıdır.
  • İlaçlar, gün ışığından uzak, karanlık, kuru ve rutubetsiz yerlerde saklanmalıdır. Mutfak ve banyolarda ilaç bulundurulmamalıdır. Özellikle mutfaklarsa saklanan ilaçlarda etken maddelerin kaybolduğu gözlemlenmiştir.
  • Oda sıcaklığında saklanması gereken ilaçların bulunduğu ortam 15 – 25 derece arasında olmalıdır.
  • İlaçların ecza dolabından saklanması durumunda ecza dolabı odanın en yüksek noktasına monte edilmelidir.
  • İlaçlar kesinlikle buzdolabının dondurucu kısmına koyulmamalıdır. Üzerinde 2 – 8 derece arasında saklanması gerektiği yazan ilaçlar buzdolabının alt kısmında muhafaza edilmelidir.
  • Bilinçsiz ve doktora danışmadan ilaç kullanmaktan rahatsızlığımız ne olursa olsun kaçınmalı, bir hastaya iyi gelen bir ilacın diğer birine iyi gelmeyeceği, hatta yan etkilerinin olabileceği unutulmamalıdır.
hastalıklar tansiyon İlaçların saklanması İlaç türleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!