Kayseri’de Dünya Tıp Tarihine Geçen Operasyon!

Kayseri’de Dünya Tıp Tarihine Geçen Operasyon!
Kayseri’de Dünya Tıp Tarihine Geçen Operasyon! Dilek DEMİRLER

Kayseri’de tıp tarihine geçecek bir operasyon gerçekleştirildi. Dünyada ilk kez göz kapağı düşüklüğü olan bir bebeğe bacağından alınan doku nakledildi.

Kayseri’de sağlık alanında tıp tarihine geçecek bir operasyon gerçekleştirildi. Dünyada ilk kez göz kapağı düşüklüğü olan bir bebeğe bacağından alınan doku nakledildi.

Dünyada İlk Kez Yapıldı

Kayseri’de tıp literatürüne geçecek olan bir ameliyat yapıldı. Dünyada ilk kez yapılan ameliyatta göz kapağı düşüklüğü olan bir bebeğin bacağından doku alındı ve göz kapağına nakledildi.

Kısa adı ERÜ olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Evereklioğlu gerçekleştirilen ameliyatla ilgili bilgiler verdi. Evereklioğlu, dünyada ilk kez yapılan bu ameliyatta göz kapağı düşüklüğü problemi olan 3 yaşın altındaki bir bebeğe bacağından alınan dokunun göze nakledilmesi işleminin yapıldığını, ameliyat edilen Berkay bebeğin henüz 22 aylık olduğunu söyledi.

Kendi Bacağından Doku Alındı                       

Prof.Dr. Cem Evereklioğlu, göz kapağı düşüklüğü tedavilerinde geçmiş dönemlerde “uçurtma kuyruğu” olarak adlandırılan yöntemi geliştirilmesi ile tanınıyor. 22 aylık Berkay bebek ailesi tarafından göz kapağı düşüklüğü ile ERÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları bölümüne getirilmiş. Cem Evereklioğlu, bebekteki görme probleminin kendi bacağından alınan dokunun nakledilmesi suretiyle düzeltildiğini, Berkay bebeğe görme yetisi kazandırdıklarını söyledi.

3 Yaş Altındaki Çocuklara Yapılmıyor

Cem Evereklioğlu yaptığı bilgilendirme konuşmasında ameliyat edilen bebeğin başını kaldırırken zorlanma, etraftaki cisimlere bakarken imkansızlık yaşama gibi sorunlar ile kendisine getirildiğini, dünya genelinde 3 yaşından büyük bebeklerde zaten bu ameliyat tekniğinin uygulanmakta olduğunu, ancak 22 aylık bir bebeğe uygulanmasının dünyada bir ilk olduğunu, bu ameliyatın 3 yaş altındaki bebeklerde uygulanmamasının nedeninin o yaşlarda bacak boylarının kısa olmasından dolayı doku alımının riskli olması olduğunu, sentetik malzemeler kullanılarak yapıldığını, Berkay bebeğe yapılan bacaktan doku alma tekniği ile sorunu ortadan kaldırma ameliyatının iki göz kapağına birden uygulandığını da anlattı. 

göz kapağı düşüklüğü Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof.Dr. Cem Evereklioğlu bacaktan doku alma tekniği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!