Kilo Almanın Nedenlerinden Biri Yanlış Yapılan Diyet!

Kilo Almanın Nedenlerinden Biri Yanlış Yapılan Diyet!
Kilo Almanın Nedenlerinden Biri Yanlış Yapılan Diyet! Tuğçe Gürel

Psikiyatri Uzmanı Dr. Doğan Işık yanlış diyetler hakkında açıklamalarda bulunarak, yanlış diyetlerin kilo verdirmek yerine kilo aldırdığını dile getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Center For Disease and Provention isimli sağlık kuruluşunun verileri doğrultusunda obezitenin görülme sıklığında artış yaşanarak yüzde 36.5 seviyesine ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde ise obezite görülme sıklığı son yayımlanan veriler doğrultusunda yüzde 16.9 seviyesinde seyrediyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Doğan Işık konu hakkında açıklamalarda bulunarak, insanların zayıflamak adına yaptığı yanlış diyetler sonucunda strese girdiğini ve bu stres sebebiyle insanlarda daha fazla yemek yeme isteğinin oluştuğunu belirtti. 

Yanlış Diyetlerle Kilo Alınıyor

Yanlış diyetlerle, bahsedilen sonuçlardan dolayı kısır bir döngüye girilerek kilo vermek yerine kilo alındığının altını çizen Işık, obezite sebebinin yeme bozukluğu olması durumunda, uygulanacak tedavi için bazı terapi tekniklerinin kullanılabileceğini ifade etti. 

Davranışlar Kontrol Altına Alınmalı

Şehirde yaşayan insanlarda bazı sebeplerden dolayı sık rastlanılan aksiyete, duygu durum değişikliği veya stres ile başa çıkamama durumunun, insanların yeme alışkanlıklarını da değiştirdiğini belirten Işık, söz konusu davranışların kontrol altına alınmadığında yeme bozukluğunun kısır bir döngüye girdiğini ifade etti. 

Bu döngünün kırılması için düzenli şekilde egzersiz yapılabileceğini, gevşeme hareketleri yapılabileceğini ifade eden Işık, yeme bozukluğuna sahip olan kişilerin beyinlerinde salgılanan dopamin adlı bir maddenin ödül mekanizmasını devreye soktuğunu dile getirdi. 

Yemek Yendiğinde Dopamin Salgısı

İnsanların yemek yediği taktirde, beyinlerinde bu şekilde dopamin salgısının oluştuğunun ve bundan dolayı mutlu olduklarının altını çizen Işık, dopaminin yemek yemeyle oldukça ilgisi olduğunu sözlerine ekledi. Işık açıklamalarında yapılan araştırmalar sonucunda yemek yeme bağımlılığı görülen insanlarda dopamin reseptörlerinde de düşüş yaşandığını belirtti. 

Türkiye yanlış diyet Doğan Işık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!