Kırmızı Et Kanser Riskini Artırıyor!

Kırmızı Et Kanser Riskini Artırıyor!
Kırmızı Et Kanser Riskini Artırıyor! Tuğçe Gürel

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Emri, kanserlerin yüzde 30'unun beslenme ve inaktivite kaynaklı olduğunu belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Salih Emri kırmızı et tüketimi ve kanser hakkında önemli bilgiler verdi.

Emri, herkesin kilosuna dikkat etmeleri ve fazla kilolardan kaçınmaları gerektiğini belirterek, şişmanlık ve kanser ikilisine bakıldığında kanser riskinin şişman insanlarda artış gösterdiğini belirtti. Kolon kanseri, kalın bağırsak kanseri, yemek borusu kanseri, pankreas kanseri, böbrek kanseri, rahim kanseri ve meme kanseri riskinin kilolu insanlarda yüksek olduğuna değinen Emri, diyabetinde ortaya çıkmasıyla beraber, bahsi geçen kanser risklerinin zayıf insanlara oranla kilolu insanlarda iki kat arttığını vurguladı. 

Vücut Ağırlığı Dengeli Olmalı

İnsanların zayıf kalabilmeleri için uğraş vermelerinin gerekli olduğunu aktaran Emri, Amerikan Kanser Araştırmalar Enstitüsü'nde yapılan bir araştırma hakkında da bilgiler verdi. Araştırmada karın bölgesindeki yağlarında kanser risklerini arttırdığının ortaya çıktığını anlatan Emri,  vücut ağırlığının dengeli olması gerektiğini belirtti. Bu konuda bitkisel ağırlıklı beslenmenin daha etkili olabildiğine dikkat çeken Emri, insanların işlenmiş yağlardan uzak durmaları gerektiğini ifade etti.

Günde en az 30 dakika spor yapılması gerektiğini belirten Emri, bitkisel ağırlıklı beslenen kişilerde meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, rahim kanseri ve beyin tümörü riskinin daha az olduğunu belirtti. Vücut kitle endeksi hesaplamalarına göre 40'ın üstünde VKİ'si bulunan erkeklerin yüzde 52 oranında, kadınların ise yüzde 62 oranında kanser riski olduğunu belirten Emri, vücut yağlarının oldukça önem teşkil ettiğini aktardı. 

Günlük 100 Gram Kırmızı Et Yüzde 17 Risk

Enerji içeceklerinden uzak kalınmasına vurgu yapan Emri, kırmızı etlerin ya da işlenmiş etlerin yapılan çalışmalar neticesinde yarım kilodan fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Araştırmaların günlük yüz gram kırmızı et tüketilmesinin kanser riskini yüzde 17 oranında artırdığını ifade eden Emri, işlenmiş etlerden de uzak kalınması gerektiğini belirtti. 

kırmızı et Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Salih Emri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!