Meme Kanserinde Erken Tanı Çalışmaları!

Meme Kanserinde Erken Tanı Çalışmaları!
Meme Kanserinde Erken Tanı Çalışmaları! Pınar Çürük

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde görev yapan bilim insanları, TÜBİTAK destekli proje geliştirdiler.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi'nde görev yapan bilim insanları, TÜBİTAK destekli proje geliştirdiler.

Geliştirilen projede yerli deney metotları kullanıldı. Kullanılan metotlar ile kadın ölümleri nedenleri arasındaki yer alan ve ilk sırada bulunan meme kanseri kapsamında erken tanı koyulması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, kadınlarda tanısı konulan 3-4 kanserden birinin meme kanseri olduğunu, bunun gibi kanser türlerinin önüne geçebilmenin şuanda söz konusu olmadığını, hedeflerinin erken tanı kapsamında girişimlerde bulunmak olduğunu, erken tanı konulması durumunda hem hastalığın büyümesinin engellendiğini hem de başka organlara sıçramasının önüne geçildiğini, böylelikle de erkenden tedaviye başlanıldığını, kendilerinin de bu kapsamda yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi.

Devletin vermiş olduğu olanaklar ile üniversitenin de desteği ile birlikte laboratuvarlarında bir takım çalışmalarda bulunduklarını söyleyen Utkan, bunlardan birinin de TÜBİTAK destekli olan ARDEB 1001 projesi olduğunu, meme kanserinin erkenden tanımlanmasını sağlayacak tümör belirteci yakalayabilmeyi, bunun sonucunda da kanda da belirtecin tespit edilmesi ile birlikte henüz klinik olarak farkedilmediğini, filmde görüldüğünde atıfta bulunulmayacağı bir durumda bunun çok öncesinde saptanabilme şansına sahip olunabilineceği bir proje gerçekleştirmek istediklerini, eğer proje olursa çok önemli bir adım atılacağını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KOÜ Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kasa ise, insan genomunun yaklaşık olarak 22 bin gene sahip olduğunu, 22 bin gende çok sayıda farklı tipte proteinler bulunduğunu,  kanserli doku hücrelerindeki 50 bin farklı proteini karşılaştırmalı olarak analize tabi tutacaklarını, hangi proteinler farklılık gösterdiğine bakacaklarını, proteinlerin kanserli doku ile ilgili moleküler seviyede bilgi verdiğini söyledi.

meme kanseri erken tanı TÜBİTAK ARDEB 1001 projesi KOÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!