Meme Kanserinin 4 Önemli Belirtisi!

Meme Kanserinin 4 Önemli Belirtisi!
Meme Kanserinin 4 Önemli Belirtisi! Dilek DEMİRLER

Dünya genelinde 1 milyon 700’den daha fazla kadın her yıl meme kanserine yakalanırken, Türkiye’de de bu oranın oldukça yüksek olduğu biliniyor.

Dünya genelinde 1 milyon 700’den daha fazla kadın her yıl meme kanserine yakalanırken, Türkiye’de de bu oranın oldukça yüksek olduğu biliniyor. Ülkemizde her yıl 8 kadından hayatının bir döneminde meme kanseri teşhisi ile tedavi görüyor.

Meme Kanserinin Belirtilerini Bilin

Önemli sağlık sorunlarından biri olan meme kanseri son dönemlerde kadınların korkulu rüyası haline geldi. Kanser hastalığında erken teşhisin önemi düşünüldüğünde meme kanserinin belirtilerinin neler olduğunu bilmenin önemi de anlaşılabilir. Aslında sinyaller vererek gelen meme kanserinin belirtilerini umursamamak bir yandan hayatı tehlikeye atmakla eş anlamlıdır. Uzmanlar akciğer kanserinden sonra en çok ölüm vakasının görülüğü kanser türlerinden birinin meme kanseri olduğunu söyleyerek kanserde erken tanı ve teşhisin önemine dikkat çekiyorlar.

Rutin Muayenelerinizi Yaptırın

Meme kanserinin anlaşılması için öncelikli olarak yapılması gerekenin rutin kontrolleri ihmal etmemek olarak belirtiliyor. Kanserin erken teşhisi için ayrıca her kadının en az ayda bir sefer olmak üzere kendi kendine elle muayene yapmalıdır. Bu şekilde yapılan muayenede pek çok kadın meme dokusundaki değişiklikleri fark edebiliyor ve bir doktora başvurarak eğer meme kanseri ise erken tedaviye başlanmış oluyor.

Meme Kanserinin Belirtileri

  • Uzmanlar meme kanserinin en önemli belirtisinin koltuk altında ya da memede yapılan elle muayenede ele kitle gelmesi olduğunu söylüyorlar. Kendi kendine yapılan muayenenin en etkili şeklinin yatağa sırt üstü uzanarak yapılması olduğunu da ekliyorlar.
  • Ayrıca sıkılmadığı halde memeden kendiliğinden gelen şeffaf renkli ve kanlı akıntılar da meme kanseri habercisi olabilir.
  • Meme başlarında görülen içeri doğru çekilme çökme ya da şekil bozukluğu durumlarında da bir doktora başvurmakta fayda vardır.
  • Meme cildinden birdenbire oluşan kızarıklıklar, yaralar, soyulma ve kabuklanmalar da ciddiye alınmalıdır.
meme kanseri meme kanserinin belirtileri kanserde erken tanı meme kanseri teşhisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!