Mutfaklardan Yayılan Büyük Tehlikelere Dikkat!

Mutfaklardan Yayılan Büyük Tehlikelere Dikkat!
Mutfaklardan Yayılan Büyük Tehlikelere Dikkat! Dilek DEMİRLER

Özellikle ev kadınlarının gününün büyük bir kısmının geçtiği mutfaklarda sağlık açısından uyuşması gereken bazı kurallar vardır.

Özellikle ev kadınlarının gününün büyük bir kısmının geçtiği mutfaklarda sağlık açısından uyuşması gereken bazı kurallar vardır. Mutfak ile ilgili püf noktaları olarak da adlandırabileceğimiz bu detaylara dikkat edilmediği takdirde sağlıksız ve hijyenden uzak ortamlar oluşur.

Mutfaklarda Bakterilerin Üremesi Nasıl Engellenir?

Mutfaklardaki ani ısı değişiklikleri, nemlenme ve su buharı mikroorganizmaların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca düzenli mutfaklar ve mutfak tezgahının devamlı olarak silinmesi mutfağın genel olarak temiz olduğu anlamına gelmez. Banyolar ve mutfaklar evlerin en çok bakteri üremeye uygun ortamlarıdır. Mikroorganizmalar gözle görülemediğinden dolayı onların önüne geçmek için üremelerini engellemek üzere hareket etmek en doğrusudur. Ayrıca gıdaların doğru saklanması, yemek pişirirken hazırlanma aşaması, pişirme yöntemleri ve pişen yemeklerin nasıl saklanacağı da mutfak hijyeni için önem taşır.

Mutfak Hijyeni için Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mutfaklarda en tehlikeli durumlardan biri de gıda zehirlenmeleridir. Bunun en önemli nedenleri son kullanma tarihi geçen gıdalar, oda sıcaklığında saklanmaması gereken gıdaların oda sıcaklığında saklanmasıdır. Bu gibi hallerle karşılaşıldığında zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir
  • Düzenli olarak ve yeteri kadar havalandırılmayan mutfaklarda mantar oluşumu önlenemez. Mantarlar havasız be rutubetli mutfaklarda görülebildiği gibi, uygunsuz koşullarda olan buzdolaplarında da ortaya çıkar. Zatürreye kadar varan hastalıklara neden olurlar.
  • Sebzeler mutfaklarda yıkanmadan muhafaza edilmelidir. Eğer illaki yıkanacaksa da kesinlikle çok iyi kurulanmalıdır. Nemli sebze ve meyveler mikroorganizmaların kolaylıkla üreyebileceği ortamlardır.
  • Süt ve süt ürünleri mutlaka buzdolabından saklanmalıdır. Et ürünleri hemen tüketilmeyecek oldukları durumda dondurucuya koyulmalıdır. Donuk et ürünleri çözülmesi istendiğinde bir gece önceden buzdolabının alt bölümünde bekletilmelidir.
  • Buzdolabının büyük kaplarla doldurulması içindeki hava akımını engeller. Hava akımının yeterince olmadığı buzdolapları gıdaları sağlıklı bir şekilde saklayamaz.
mutfaklarda sağlık Mutfak ile ilgili püf noktaları gıdaların doğru saklanması pişirme yöntemleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!