Şehirlerin Sağlık Endeksinde Türkiye’den Hangi Şehir İlk 10’a Girdi?

Şehirlerin Sağlık Endeksinde Türkiye’den Hangi Şehir İlk 10’a Girdi?
Şehirlerin Sağlık Endeksinde Türkiye’den Hangi Şehir İlk 10’a Girdi? Dilek DEMİRLER

Numbeo tarafından dünya genelindeki şehirlere ait sağlık verileri açıklandı.

Numbeo tarafından dünya genelindeki şehirlere ait sağlık verileri açıklandı.

Endekste Dünya Genelinden 169 Şehir Var

Dünya genelindeki ülkelerin ve şehirlerinin verilerinin düzenli olarak girildiği Numbeo adlı sistem tarafından ülkelerin sağlık endeksi ile ilgili veriler açıklandı. Endekste Türkiye’den 4 şehir yer alıyor. Bu şehirlerden biri ilk 10’a girmeyi başardı.

Numbeo’nun paylaştığı şehirlerin sağlık endeksi listesinde dünyanın çeşitli ülkelerinden 169 şehir bulunuyor. Sistem tarafından açıklanan sağlık endeksindeki veriler dünya genelindeki ülkelerin sağlık sistemlerinin karşılaştırmalarından oluşuyor.

Verilere Hangi Kriterlere Göre Belirleniyor?

Verilerin oluşturulmasında baz alınan bazı kriterler de var. Bu kriterler endekse girecek olan şehirde çalışan sağlık personellerinin yaptıkları iş ile ilgili yetkinlikleri ve yeterli düzeyde olup olmadıkları, sağlık sistemindeki muayenelerin hızı, yapılan raporlamaların ne kadar süre içinde sonuçlandırıldığı, ekipmanların son teknolojiye uygun ve modern olup olmadığı, sağlık alanında verilen raporların doğru bir şekilde yazılıp yazılmadığı, sağlık kurumlarının personellerinin ve işleyişinin duyarlılığı olarak sıralanabilir.

Endekste Türkiye’den Hangi Şehir Var?

Sağlık kurumlarının duyarlılığı belirlenirken ise hastaların şehir genelinde bulunan sağlık kurumlarındaki bekleme süreleri, sağlık kurumu çalışanlarının hoşgörülü, güler yüzlü ve anlayışlı olup olmadığı, hastalara iyi davranıp davranmadığı, şehirde yer alan hastanelerin şehir merkezine uzaklıkları, kolay ulaşılabilir olup olmadıkları kısacası konumları göz önünde bulunduruluyor.

Numbeo’nun sağlık endeksinin ilk sırasında Güney Kore’den Seul, ikinci sırasında Tayland’dan Chiang Mai, dördüncü sırada Avustralya’dan Canberra, beşinci sırada Almanya’dan Münih, altıncı sırada İspanya’dan Valencia, yedinci sırada Tayvan’dan Taipei, sekizinci sırada İngiltere’den Glasgow, dokuzuncu sırada Kanada’dan Hamilton ve onuncu sırada da Türkiye’den Bursa şehirleri yer aldı. 

sağlık verileri sağlık kurumlarının personelleri Numbeo’nun sağlık endeksi sağlık endeksi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!