Sigara Ölüm Nedenleri Arasında 2'nci Sırada

Sigara Ölüm Nedenleri Arasında 2'nci Sırada
Sigara Ölüm Nedenleri Arasında 2'nci Sırada Tuğçe Gürel

Sigara kullanımının zararları hakkında önemli bilgiler veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, sigaranın ölüm nedenleri arasında 2'nci sırada olduğunu aktardı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar yaptığı açıklamada önemli bilgiler aktardı. Ülke genelinde her sene 100 bin civarında kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdiğini dile getiren Tutar, elektronik sigaraların bağımlılıktan kurtulma konusunda herhangi bir fayda sağlamadığını bildirdi. 

Sigara Kanserlerin Yüzde 90'ından Sorumlu

Sigaranın dünya genelinde ölüm nedenleri arasında 2'nci sırada bulunduğunu söyleyen Tutar, sigaranın ayrıca kanserlerin yüzde 90'ından sorumlu olduğunu da belirtti. Acıbadem Kayseri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tutar, tütün ürünleri içinde en çok tercih edilenin sigara olduğuna vurgu yaparak, dünya genelinde ölümlere sebep ola hastalıkların en başında bulunan kalp, inme ve kanserin en önemli tetikleyicisinin başında sigaranın geldiğini söyledi. 

Gerek sigara kullanım oranlarındaki artış gerekse sigara içiciliğinin erken yaşlara kadar inmesinin, ölümlerin sebepleri üstündeki istatistiklere de yansıdığına dikkatleri çeken Tutar, sigara dumanında büyük bir çoğunluğu toksik olmak kaydıyla yaklaşık 4 bin maddenin bulunduğunu dile getirdi. 300 milyon ila 3 milyar partikülün akciğerlere girmesiyle hücre yapısında bozukluk meydana getirdiğini aktaran Tutar, bu durumun hastalıklar adına zemin hazırladığını ifade etti. 

Pasif İçiçilerde Etki Altında

Pasif içici olarak nitelendirilen kişilerinde sigaradan zarar gördüklerini belirten Tutar, sigara kullanımının kişinin sadece kendisine değil, çevresindeki kişilere de zararlarının olduğuna vurgu yaptı. Sigarayı bırakmak isteyenler tarafından tercih edilen elektronik sigaraların herhangi bir fayda sağlamayacağını işaret eden Tutar, elektronik sigaranın bir nikotin ürünü olmasından dolayı alışkanlığın kesilmesini sağlamadığını sözlerine ekledi. 

Bunun yanı sıra Tutar, elektronik sigaraların bağımlılığı pekiştirdiğini söyleyerek, kullanıcıları psikolojik anlamda sigarayı bırakma düşüncesine yönelttiğini fakat vücuda nikotin girişinin devam ettiğini dile getirdi. 

sigara nikotin Acıbadem Kayseri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nuri Tutar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!