Thelazia Türü Göz Paraziti İnsanda İlk Defa Görüldü! Herkesi Şaşkına Uğrattı

Thelazia Türü Göz Paraziti İnsanda İlk Defa Görüldü! Herkesi Şaşkına Uğrattı
Thelazia Türü Göz Paraziti İnsanda İlk Defa Görüldü! Herkesi Şaşkına Uğrattı Tuğçe Gürel

2016 senesinin Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri'nin Oregon eyaletinde meydana gelen bir vaka insanlarda ilk defa görülerek, herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Bu zamana kadar sadece büyükbaş hayvanlarda görülen göz parazitinin ilk defa bir insanda görülmesi, bilim insanları tarafından kritik bir eşik olarak adlandırılıyor. Bilim insanları Amerika Birleşik Devletleri'nin Oregon eyaletinde 2016 senesinde görülmüş olan vakayı incelemelerini bitirip, vaka hakkındaki raporu henüz yayımladı. Bu doğrultuda gözünde kurtçuğa rastlanan Abbey Beckley'in sineklerin taşımış olduğu parazit enfeksiyonuna maruz kalmış ilk insan olduğu belirtildi. 

Sol gözünden 14 adet minik kurtçuk çıkartılan kadının, 20 günlük bir kuluçka süresinin sonrasında hastaneye gittiği tahmininde bulunuluyor. Yarı saydam bir görünüme sahip olan kurçlukların boylarınınise 1 santimetre olduğu belirtiliyor. 

Göz Sıvısından Beslenip Çoğalıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene" tıp dergisinin bir sayısında, 2016 senesinin Ağustos ayı içerisinde Thelazia Gulosa teşhisi konulduğu ve bu şekilde bir kurtçuğun bu zamana kadar Kuzey Amerika'da sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Kanada'da yaşayan büyükbaş hayvanlarda gözlemlendiği belirtildi. Sineklerle taşınması gerçekleştirilen söz konusu parazitin gözde bulunan sıvıdan beslenip çoğaldığı biliniyor. 

Oragon eyaletine bağlı olan Gold Beach bölgesinde büyükbaş hayvanlarında yer aldığı bir çiftlikte at binen 26 yaşındaki genç kadının gözünden 1 hafta boyunca iltihap aktığı belirtilirken, bunun sonrasında genç kadının gözünden bir kurtçuk çıkardığı ifade ediliyor. 

Thelazia Türü İlk Defa Görülüyor

Bu şekilde bir parazitin uzun bir süre boyunca gözde kalması halinde, körlüğe kadar gidebilecek olan kornea zedelenmesi oluşacağı ifade edilirken, dergide yayınlanan makalenin baş yazarlarından olan Richard Bradbury, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki göz paraziti enfeksiyonunun oldukça nadir bir şekilde görüldüğünü, Thelazia türünün ise daha öncesinde insanlarda hiç görülmediğini dile getirdi. 

ABD Thelazia Gulosa göz paraziti Abbey Beckley tıp dergisi Kanada
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!