Tiroid Hastalığı Bir Çok Rahatsızlığa Yol Açıyor!

Tiroid Hastalığı Bir Çok Rahatsızlığa Yol Açıyor!
Tiroid Hastalığı Bir Çok Rahatsızlığa Yol Açıyor! Tuğçe Gürel

Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmatrnı Prof. Dr. Cihan Top tiroid hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cihan Top Tiroid hastalığı ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Tiroid hastalığının daha başka bir çok soruna neden olduğuna değinen Top, kişilerin tiroid bezinde iyot eksikliği olması durumunda hormon sentezinde değişiklik meydana geldiğini aktardı.

İyot eksikliği belirtilerinin erken dönemlerde çıkmadığını belirten Cihan Top, iyot eksikliğinin giderilmediği durumlardaki ileri evrelerde, hipotiroidi diye adlandırılan tiroid bezi yetersizliğinin ortaya çıkabileceğini dile getirdi. 

İyot Eksikliği Guatr'a Yol Açıyor

İyot eksikliğinin erişkin kişilerde guatr adı verilen tiroid bezi büyümesine sebep olduğunu kaydeden Top, bunun yanı sıra eksikliğin hipotiroidiyede yol açabildiğini söyledi. Gebe olan kişilerde günlük bazda iyon ihtiyacının artış görterdiğini aktaran Top, gebelikte bu eksikliğin giderilmediği durumlarda hem bebekte hem de annede tıbbi rahatsızlıklar oluşabileceğini işaret etti. 

İyot eksikliğinin erken dönemler içerisinde herhangi bir bulgusu görülmezken, ileri durumlarda hipotiroidiye dönüştüğünde ise bazı bulguların ortaya çıktığını söyleyen Top, bu bulguların cilt üzerinde kaşınma ve kuruluk olması, saçlarda ve tırnaklarda meydana gelen kırılmalar, saçların dökülmesi, soğuklara karşı tahammülsüzlük, halsiz hissetme, kabız olma hali, regl düzensizlikleri, kiloda artış, depresyon hali, duygu durumlarında değişiklik, solunumda ve dolaşımda yetersizlik olduğuna dikkatleri çekti. 

2 Gram Tuz Günlük İyot İhtiyacını Karşılıyor

Erişkin insanlarda günlük iyot ihtiyacının yaklaşık olarak 150 mikrogram kadar olduğunu belirten Top, iyotlu tuzun saklanmasına yönelik bilgilerde verdi. Gebeliklerde ve emziren annelerde iyot ihtiyacının arttığına ve 150 mikrogram seviyesinden, 250 mikrogram ila 300 mikrogram arasına çıktığına değinen Top, 2 gramlık tuzun günlük iyot ihtiyacını karşılayabildiğini sözlerine ekledi. 

tiroid tiroid hastalığı guatr iyot eksikliği Cihan Top Medicana Kadıköy Hastanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!