Uykusuzluk Bitkisel Yollarla Giderilebilir mi?

Uykusuzluk Bitkisel Yollarla Giderilebilir mi?
Uykusuzluk Bitkisel Yollarla Giderilebilir mi? Dilek DEMİRLER

Uykusuzluk insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen etkenlerden biridir. Yorgunluk ve stres ile birleştiğinde daha da çok ortaya çıkar, bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına yol açarak bazı hastalıklara sebep olur.

Uykusuzluk insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen etkenlerden biridir. Yorgunluk ve stres ile birleştiğinde daha da çok ortaya çıkar, bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına yol açarak bazı hastalıklara sebep olur. Bu hastalıklar depresyon, baş ağrıları, kalp rahatsızlıkları olarak sıralanabilir.

Uykusuzluğun Sebebi Nedir?                          

Uyumayı sağlayan ve geceleri salgılanan melatonin hormonu ayrıca ergenlik çağını başlatması, üreme üzerindeki etkisi, antioksidan özellikleri, beden ısısını dengede tutması ile de bilinir. Melatoninin sağlık üzerindeki etkileri çoktur. Bu hormon yeteri kadar salgılanmadığı hallerde ise uykusuzluk problemleri ortaya çıkar. Melatonin hormonunun salgılanmasının azalmasında en önemli neden uyku düzeninin değişmesidir. Bu hormonun salgılanmasını sağlamak üzere ilaç takviyeleri bulunmaktadır. Ancak bitkisel yollarla da melatonin hormonunu koruma imkanı vardır.

Bitkisel Yollarla Melatonin Nasıl Artar?

  • Yapılan araştırmalara göre vişne suyu melatonin hormonu üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. Sabah – akşam ve gün içinde düzenli olarak vişne suyu tüketen kişilerin uyku düzensizliği sorununda iyileşmeler olduğu görüldü.
  • Domates, uyku düzensizliği sorunu yaşayanların tüketebileceği besinler arasındadır. Domatesin içinde bulunan melatonin hormonu ile uyku düzensizlikleri ortadan kalkar.
  • Limon balsamı az bilinen bir bikri olmasına rağmen uyku problemi yaşayanlara çözüm olabilecek bitkiler arasında yer alır.
  • Yüzyıllardır uykusuzluk problemi için kullanılan bitkilerin başında gelen papatyanın faydaları arasında ayrıca kaygı bozukluğuna iyi geldiği de sayılabilir.

Bir sağlık sorunu kabul edilen uykusuzluğun kişilerin yatış pozisyonu ile ilgisinin olduğu da bilinmektedir. Ayrıca horlama sorunu yaşayanlar, omurganın rahat etmediği yatış pozisyonları, boyun ağrıları, mide sorunları da uykusuzluk yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Uykusuzluk uykusuzluk problemleri melatonin hormonunu koruma uyku düzensizliği sorunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!