Uzmanlardan Bebekler için Bal Yumurta Akı Uyarısı!

Uzmanlardan Bebekler için Bal Yumurta Akı Uyarısı!
Uzmanlardan Bebekler için Bal Yumurta Akı Uyarısı! Dilek DEMİRLER

Uzmanlar bebeği olan anneleri bal, yumurta akı ve çay konusunda uyarıyor.

Uzmanlar bebeği olan anneleri bal, yumurta akı ve çay konusunda uyarıyor.

Uzmanlardan Yumurta Akı Uyarısı

Bebeklere ilk yumurta yedirmeye başlandığında sadece sarısının yedirilmesi gerektiği konusunda uyaran uzmanlar, yumurtanın akında yabancı bir protein olduğunu, bu proteinin bebeklere ancak 1 yaşından sonra verilebildiğini, ayrıca 1 yaş altı bebeklere bal yedirilmesinin de sağlık açısından uygun olmadığını söylüyorlar.

Çay Yerine Ihlamur İçirilmeli                                                           

Kocaeli Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazan Sarper bebeklere yumurta yedirmeye önce sarısı ile başlanması gerektiğini, yumurtanın akının içeriğinde bulunan yabancı proteini 1 yaşın altındaki bebeklere verilmediğini, ayrıca bebeklere bal yedirilmesini de önermediklerini, günümüzde balın gerçeğinin bulunmasının zor olmasından dolayı bebeklere pekmez yedirilmesinin daha uygun olduğunu düşündüklerini, aileler tarafından çocukların küçükken çaya alıştırılması gibi bir yanlışın da yapıldığını, çocuklara çay yerine ıhlamur içirilmesinin daha uygun olduğunu söyledi.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Aranmalı

Prof. Dr. Nazan Sarper ayrıca annelerin sütünün çeşitli sebeplerden dolayı kesilmesi durumunda eczanelerde satılan hazır mamalara başvurulduğunu, bu mamaların çoğunluğunda inek sütü takviyesi bulunduğunu, ancak inek sütünde bulunan proteine alerjisi olan bir çocukta bunun sıkıntıya yol açacağını, bu sorunların çocukların dışkısından kan gelmesi, ishal olarak söylenebileceğini, dolayısıyla anne sütünün artırılmasının devamlı olarak teşvik edilmesi gerektiğini de açıkladı.

Bebeklere 1 Yıl Anne Sütü Vermeye Devam Edilmeli

Bebeklere ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmesi gerektiğini de belirten Nazan Sarper, 6. ayını tamamlamış bebeklere anne sütünün yanı sıra havuç, patates, yoğurt, sebze çorbaları gibi takviye gıdaların verilmesi gerektiğini, ancak anne sütünün en az 1 yıl bebeklere verilmeye devam edilmesinin uygun olduğunu, bebeklere yeni başlanan gıdalara alerji konusunda dikkat edilerek azar azar verilmesinin doğru olduğunu, bazı besinlerin alerjiye neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

yumurta akı bebeklere bal yedirilmesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Prof. Dr. Nazan Sarper
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!