Uzun Süre Oturmak Veya Ayakta Kalmak Tehlikeli

Uzun Süre Oturmak Veya Ayakta Kalmak Tehlikeli
Uzun Süre Oturmak Veya Ayakta Kalmak Tehlikeli Tuğçe Gürel

Uzmanlar yaptığı açıklamalarda uzun süre oturmanın bel ve boyun ağrıları yaratabileceğini dile getirirken, toplu taşıma araçlarında uzun süre ayakta durmanın da tehlike arz edebileceğini vurguladı.

Uzmanlar otomobil içerisinde uzun saatler boyunca oturmanın ve hareket kabiliyetinin kısıtlanmasının bel ağrıları, boyun ağrıları oluşturabileceğini belirtirken, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında uzun süre ayakta durmanında tehlike arz edebileceğini belirttiler. 

Memorial Şişli Ataşehir Hastanesi'nin Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü'nde görev yapan Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı açıklamalarda bulunarak, toplu taşıma araçlarıyla yapılan seyahatlerde uzun süre bir yere tutunarak ayakta durmanın kas tembelliğine yol açtığını belirtti. 

Şehir içinde uzun süren yolculuklarda oturan yolcularla ayakta duran yolcuların sık sık birbirine yer vermesi halinde bu durumun önüne geçileceği ve çok uzun süreler ayakta kalınmayacağını dile getiren Bölükbaşı, bir yerde uzun süre oturmanında vücuttaki olumsuz etkilerinden bahsetti. 

Kaslarda Tembellik Oluşabilir

İşi gereğince ya da herhangi bir sebepten dolayı uzun süreler boyunca oturan insanlarda belirli kasların çalıştığını, bazı kasların ise hareketsiz kaldığını dile getiren Bölükbaşı, bu durum sonucunda çalışan kasların spazma girebildiğini, çalışmayan kaslarda ise tembellik oluşabildiğini dile getirdi. 

İnsanların gün içerisinde ağır kaldırma hareketi yaptığında ise hareketsiz kalarak tembellik oluşan kasların bu duruma hazırlıksız bir şekilde yakalandığını ve bunun sonucunda tutulmaların meydana geldiğini aktaran Bölükbaşı, bahsi geçen olumsuzluklara sebep olmamak adına oturma esnasında pozisyonun sürekli değişmesi gerektiğini dile getirdi. 

Araç Kullanırken Bel ve Boyun Desteklenmeli

Bölükbaşı, araç kullanırken direksiyon başında da uzun süre kalınmaması gerektiğini vurgularken, bu durumun ise bel ağrıları ile boyun ağrıları oluşturabileceğini kaydetti. Büyük şehirlerde trafiğin yoğun olması sebebiyle araç içerisinde çok fazla durulduğundan bahseden Bölükbaşı, bu gibi durumlar karşısında bel ve boyunun yastıklarla desteklenmesinin olumsuzlukları bir nebze engelleyebileceğini belirtti. 

bel boyun ağrısı Op. Dr. Fatih Han Bölükbaşı metrobüs toplu taşıma Memorial Şişli Ataşehir Hastanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!