Yiyeceklerin Taze Kalması için Bu Hataları Yapmayın!

Yiyeceklerin Taze Kalması için Bu Hataları Yapmayın!
Yiyeceklerin Taze Kalması için Bu Hataları Yapmayın! Dilek DEMİRLER

Yiyecek ve içecekleri taze uzun süre saklamak ve tazeliklerini korumak için bazı püf noktaları vardır.

Yiyecek ve içecekleri taze uzun süre saklamak ve tazeliklerini korumak için bazı püf noktaları vardır. Bu noktaların yanı sıra yiyeceklerin tazeliğini korumak için yapılan hatalar da vardır. satın aldığımız yiyeceklerin kısa sürede bozulmaması için bu hataları bilmekte fayda vardır. Her bir yiyeceğin doğru koşullarda saklanması ile tazeliklerinin korunması ve daha sağlıklı beslenme sağlanabilir.

Yiyeceklerini Tazeliğini Korumanın Püf Noktaları

  • Maydanoz, marul, dereotu gibi yeşil sebzeler plastik poşet içinde buzdolabına koyulursa hızla çürümelerine ve bakterilerin üremesine yol açar. Çünkü plastik poşetlerde hava sirkülasyonu olmaz. Bu yöntem yerine yeşil sebzeler temiz bir beze ya da kağıt havlulara sarılarak saklanmalıdır.
  • Kutu ya da şişlerdeki sütler genellikle buzdolabının kapağında muhafaza edilir. Çünkü buzdolabının kapağı yeterince soğuk olmaz ve kapak açılıp kapanınca da sıcak havayla temas eden ilk yerdir.
  • Donduruşmuş balığın daha uzun süre saklanabilmesi için önce dolabın alt bölümünde soğutulmalı, daha sonra dondurucuya koyulmalıdır. Soğutulmadan direk dondurucuya koyulan balıklar şekli bozulur ve su kaybı yaşar. Dondurucudan çıkartılan balıkların da önce buzdolabının alt kısmında bekletilmesi gerekir.
  • Domateslerin daha uzun süre taze kalabilmesi ve bozulmaması için uygun saklama yerinin buzdolabı olduğu düşünülse de soğuk hava domateslerin olgunlaşma zamanını durdurur, kristalleştirir, tadını kaçırır. Bu yüzden domatesler buzdolabında saklanmamalıdır.
  • Yemeklerimizde sık sık kullandığımız ve ayrı bir tat katan baharatlar mutfakta ocağa yakın bir yerde olursa kokularını ve renklerini kaybedebilirler. Bu da yemeklerimizi yeterince tatlandırmalarını engeller. Baharatlar mümkün olduğunda mutfağın ocaktan uzak bölümlerinden muhafaza edilmelidir. 
püf noktaları yiyeceklerin kısa sürede bozulmaması yiyeceklerin tazeliğini korumak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!